سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57973
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » سهميه پزشكي مناطق محروم و قانوني كه عليه لرستاني‌ها به كار گرفته مي‌شود/ نمايندگان لرستان پي‌گيري كنند
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

امسال سازمان سنجش و آموزش كشور سهوي یا عمدي سهمیه مناطق محروم در سه رشته پزشکی، داندان‌پزشکی و داروسازی را بسیار كاهش داده است.

سهميه پزشكي مناطق محروم و قانوني كه عليه لرستاني‌ها به كار گرفته مي‌شود/ نمايندگان لرستان هوشيار باشند

به گزارش سلام دلفان، در شرايطي كه ۴۰ درصد رشته‌های دانشگاه‌های استان‌های محروم مانند لرستان را بوميان همان استان تشکیل می‌دهند، اما متاسفانه امسال سهمیه مناطق محروم در سه رشته ذكر شده بند حذف شده است.
 در دفتر چه شماره ۲ سازمان سنجش نوشته که با تصویب قانون ۳۰ درصد مناطق محروم و اجرای آن در کنکور امسال این بند ۴۰ درصدی خذف گرديده و با اين حساب تا این جای کار ۱۰ درصد از سهميه استان‌های محروم از بین رفته است، اگر چه مجلس ساز‌مان سنجش را موظف نموده که ۳۰ درصد رشته‌های پزشکی دندان‌پزشکی و داروسازی را به مناطق محروم اختصاص دهد، اما ساز‌مان سنجش با رعايت نكردن این قانون، امسال پذیرش این رشته‌ها را از بومی به کشوری تغییر داد!
در روش بومی‌گزینی تا ۸۰ درصد ظرفبت به ناحیه بومی تعلق می‌گرفت اما در گزینش کشوری دانش‌آموزان استان لرستان باید مثلاً با دانش‌اموزان تهران رقابت کنند‌. بدیهی است که در برابر آن ۳۰ درصد باید رقابت با شهرهای بر خوردار مثل تهران و اصفهان کرد که نتیجه‌ي چنین رقابتی کاملاً مشخص است.
متاسفانه با اين اوصاف سازمان سنجش عمدي یا سهوي امسال بدترین شرایط را برای مناطق محروم مهیا نموده است. شرایطی نيز که برای آن ۳۰ درصد مناطق محروم در نظر گرفته‌اند بسیار دشوار بوده كه مثلاً یکی از بند‌های آن عدم ادامه تحصیل به مدت ۱۰ سال است.
سال گذشته نيز با اعلام به موقع رسانه‌ها ساز‌مان سنجش در برابر تفییر سهميه‌ها مجبور به عقب‌نشینی شد واصلاحیه دفترچه شماره دو را صادر کرد‌.
در اين بين جاي تعجب است چگونه نمایندگانی که این قانون را تصویب نمودند اکنون بر اجراي آن نظارت نمی‌کنند. قانوني كه با كمك به مناطق محروم وضع شده اكنون به عنوان معضلي و بر عليه آن‌ها به كار گرفته مي‌شود. كافي است نمايندگان لرستان در مجلس شوراي اسلامي آمار قبولی سه رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و دارو‌سازی نفراتي که سال گذشته از استان لرستان وارد دانشگاه علوم پزشکی لرستان شده‌اند را با آمار کسانی که قرار است امسال در همین دانشگاه قبول شوند را با هم مقایسه نمایند تا معلوم شود که این قانون به نفع مناطق محروم نیست…
شماري از فرهنگيان استان لرستان/ یافته

 1. نویسنده دیدگاه: ناصر
  مرداد ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۲۹

  تاوقتی رای گیری هامون تعصبیه همین وضع رو داریم
  تاوقتی کسی جرات انتقاد نداره همین وضع رو د اریم
  تاوقتی نماینده هارو دعوت میکنیم تا بهشون رای بدیم همین وضع رو داریم
  تاوقتی لک و لر بودن خودمون تو شهرهای فارس زبان را انکار میکنیم همین وضع رو داریم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار