سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58113
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آخرين آمار مبتلايان به ايدز در كشور
Print This Post

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گزارش موارد ثبت شده ابتلا به ایدز در سه ماهه چهارم سال 93 كشور را اعلام كرد.

 به گزارش سلام دلفان، عباس صداقت درباره آمار مبتلايان به بيماري ايدز در كشور اظهار کرد: براساس آمار جمع‌آوري شده از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني، تا تاريخ اول فروردین ماه امسال در مجموع 29 هزارو 414 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در كشور شناسايي شده‌اند كه 88 درصد آنان را مردان و 12 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند.

وي ادامه داد : تاكنون 6 هزار و 990 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده و 6 هزارو 202 نفر از افراد مبتلا به ویروس HIV فوت كرده‌اند . 45.6 درصد از مبتلايان به این بیماری كه سن زمان شناسايي آنان مشخص بوده در گروه سني 25 تا 34سال قرار داشته‌اند كه بالاترين نسبت در بين گروه‌هاي سني را به خود اختصاص مي‌دهند.

به گفته صداقت، علل ابتلا به HIV در بين كل مواردي كه از سال 1365 تاكنون در كشور به ثبت رسيده‌اند به ترتيب، تزريق با وسايل مشترك در مصرف‌كنندگان مواد (66.6 درصد)، رابطه جنسي (14.5 درصد) و انتقال از مادر به كودك (1.4 درصد) بوده است و راه انتقال در 16.7 درصد از اين گروه نامشخص مانده است.

وي تاكيد كرد: راه انتقال 0.8 درصد از اين موارد مربوط به خون و فرآورده‌هاي خوني در سال‌هاي پيش از اجراي سياست پالايش 100در صدي خون سالم توسط سازمان انتقال خون است.

رئيس اداره ايدز در ادامه گفت: در مقايسه اين آمار با مواردي كه ابتلا آنان در سال 1393 گزارش شده است، اعتياد تزريقي 43.7 درصد، برقراري روابط جنسي 37.3 درصد و انتقال از مادر مبتلا به كودك 4 درصد را تشكيل داده است.

وي افزود: در 15 درصد از موارد شناسايي شده در اين سال راه انتقال نامشخص بوده و هيچ مورد جديد ابتلا از راه خون و فرآورده‌هاي خوني گزارش نشده است، همچنین 72.6 درصد موارد شناسايي شده در اين سال را مردان و 27.4 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند.

منبع: میزان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار