سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 72828
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » لرستانی‌هایی که کتابخانه خود را وقف مردم کردند
Print This Post

این روزها “‌دیوار مهربانی” تبدیل به خرده فرهنگی در جامعه ایران شده است. شاید اما بهترین متاع برای دیوار فرهنگی نه پوشاک که کتاب لرستانی‌هایی که کتابخانه خود را وقف مردم کردندباشد‌.

به گزارش سلام دلفان، در سالیان اخیر البته طرح “‌نذر فرهنگی” با موضوع اهداء کتاب هم شکل گرفت که در حد خود برکاتی لرستانی‌هایی که کتابخانه خود را وقف مردم کردندداشت. از گذشته، وقف کتاب و کتابخانه در فرهنگ ایرانی رواج داشته است. در لرستان نیز برخی از مولفان و فرهنگیان لرستانی در مقاطع مختلف مجموعه آثار و کتب ارزشمندی که در طی سالیان عصر گردآورده‌اند در زمان حیات خود و یا توسط خانواده پس از فوت ایشان به مجموعه‌های فرهنگی و علمی اهداء نموده‌اند که اقدامی در‌خور تحسین و شایان یادآوری است‌.
در ادامه به بخشی از آن‌ها اشاره می‌شود، اگر مخاطبان یافته از مستندات دیگری مطلع هستند در ذیل این مطلب با بیان آن در تکمیل این فهرست همکاری نمایند:
– خانواده مرحوم شیخ “عبدالرحمن صالحی‌لرستانی” که مجموعه کتاب‌های با ارزش آن مرحوم را شامل ۳۷ جلد کتاب خطی و ۲۱۸ جلد کتاب چاپ سنگی و سربی را در سال ۱۳۷۶ به کتابخانه ملی اهداء نمودند.
– فرزندان شادروان “محمدرضا والیزاده‌معجزی” کتابخانه شخصی آن مرحوم را شامل به کتابخانه دانشگاه لرستان اهداء نمودند.
– استاد “سید فرید قاسمی” تنها در یک نوبت دو هزار جلد از کتابخانه خویش را به کانون بازنشستگان لرستان اهداء نمودند.
– صاحب این قلم (ساسان والیزاده) در سال ۱۳۸۰ بیش از دویست جلد از آثار کمیاب نویسندگان لرستانی را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اهداء نمود تا بنای کتابخانه اختصاصی نویسندگان لرستان گذاشته شود اما دریغ که در اندک‌زمانی اکثر آن‌ها به یغما رفت.
-“آیت‌الله “علوی بروجردی” اهداء ۲۵۰۰ جلد کتاب چاپ سربی و سنگی، و ۶۲۵ نسخه خطی به کتابخانه آیت‌الله بروجردی. همچنین ایشان کتاب‌های پدر بزرگوارشان مرحوم حضرت آیت‌الله “محمدحسین علوی‌طباطبائی‌بروجردی” را نیز به تعداد قریب ۱۴۰۰ جلد به کتابخانه اهداء نمودند.
– آقای “رضا کریم‌پور” از بروجرد، تعداد ۲۵۸۹ جلد کتاب متعلق به کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه آیت‌الله بروجردی اهداء نمودند.
– جناب آقای حاج “سید محمدحسن طباطبائی” آیت‌الله‌زاده بروجردی ۲۰۹ مجلد به کتاب خانه آیت‌الله بروجردی قم.
– حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی برای راه‌اندازی کتابخانه معظم خود در قم ۳ هزار جلد کتاب به این کتابخانه اهداء فرمودند.
– بنا بر وصیت حضرت آیت‌الله “روح‌الله کمالوند” پس از فوت آن مرحوم، قریب به ۱۰۰۰ جلد کتابخانه شخصی ایشان به کتابخانه حوزه علمیه کمالوند اهداء شد.
– روان‌شاد استاد “عبدالحسین زرین‌کوب” در سال ۱۳۷۵ کتابخانه شخصی خود را به مردم شهر بروجرد اهداء کرد و مقرر شد محلی مشخص به این کتاب‌ها اختصاص داده شود.
– روان‌شاد “قدرت‌الله مومنی” در سال ۱۳۸۷ کتابخانه‌ خود را با بیش از دو هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های دانشگاه لرستان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد اهدا نمود تا مورد استفاده‌ی پژوهشگران و علاقه‌مندان فرهنگ و تاریخ قرار گیرند.
– شهریور ۱۳۹۳ خانواده شادروان “محمدجواد منصوری” شاعر لرستانی ۵٠٠ جلد کتابخانه آن مرحوم را به کتابخانه‌های عمومی استان لرستان اهدا کردند.
– مردم لرستان در سال‌های ۹۱-۸۹‌، حدود ۵۰ هزار جلد کتاب به کتا‌بخانه‌های لرستان اهداء نموده‌اند.
– تا آذر ۹۲ خیّرین لرستانی ۵۰ قطعه زمین به مساحت بیش از ۲۰ هزار متر مربع را برای ساخت کتابخانه در سطح استان به اداره کل کتابخانه‌ها اهدا نموده‌اند.
– در شهریور ۹۴ خیرین فرهنگی کشور بیش از ۵ هزار جلد کتاب به یکی از بخش‌های محروم کوهدشت لرستان اهدا کردند.
خبر: ساسان والی‌زاده – یافته

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار