سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 75213
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » مشکلات ماندگار روستاهای دلفان/ بخش دوم «کم آبی»
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

مهاجرت برای یک روستایی آن هم بدون داشتن سرمایه و شغل مناسب یعنی دست زدن به عملیاتی انتحاری علیه خود؛ که در چنین اوضاع و احوالی امکان ادامه یک زندگی شرافتمندانه برای وی به حداقل می رسد.

سلام دلفان – بیخود نبوده است که نام آب و آبادی به هم گره خورده است ؛ چرا که آبادی از آب به وجود آمد ؛  هرجا که آبی از زمین جوشید ؛ آبادی در کنار جوشش آن آباد گردید ، و هرجا دیوار یک آبادی  برافراشته شد ،نقش و نگار آن دیوار ، با آبی ترسیم گردید که در کنار آن درجوش و خروش بوده است .  پیوند آب و آبادی مانند پیوند جسم و سایه است ، چرا که وجود سایه ، وابسته به جسم است و اگر جسم نباشد سایه ای هم وجود نخواهد داشت .علی رستمیان (5)

از این حدیث که بگذریم ؛ شهرستان دلفان طبق گزارشات سالانه هواشناسی دومین حوضه ی پر باران کشور به شمار می رود ، اما به علت کاهش بارندگی درسال های گذشته ، بسیاری از چشمه های آن به عنوان تنها منابع تأمین کننده  آب شرب روستاها خشک شده اند، از آنجا که هیچ جایگزینی برای این چشمه ها وجود ندارد راه دیگری بجز ترک وطن و رها کردن کشاوزی و دامداری و مهاجرت به دیگر شهرها برای ساکنین این روستاها باقی نمی ماند.

در سال گذشته از ۴۴۰ روستای دارای سکنه، چشمه های نزدیک به یکصد روستا خشکیده شد و بسیاری از ساکنین این روستاها که امکان مهاجرت برای آنها وجود داشت مهاجرت کردند، اما  کسانی که امکان مهاجرت برای آنان وجود نداشت مجبور و محکوم به تحمل یک زندگی سخت و طاقت فرسا در همان روستاها شدند. البته به لطف بارندگی های بسیار خوب پاییز امسال که  نشان فضل و رحمت پروردگار مهربان نسبت به بندگان خویش است؛ اندکی از کم آبی این روستا ها جبران شده است اما در صورت کاهش بارندگی در بهار امسال اوضاع مشقت بار این روستاها دوباره رو به وخامت خواهد گذاشت .n2902831-4440492

در روزهای سخت کم آبی تنها کمکی که به این روستاییان امکان پذیر بود  آب رسانی با تانکر بود  آن هم برای زنده ماندن نه برای زندگی کردن. مسائل بهداشتی در این روستاها نیز به دلیل وابستگی به آب به شدت تحت تأثیر این کم آبی ها می باشد و زمینه را برای ابتلا ساکنین آنها به بیماری های گوناگون فراهم می کند. بسیاری از این روستاها به علت ویژگی های خاص جغرافیایی و شرایط اقلیمی نامناسب و عوارض طبیعی زمین، امکان هر گونه کمکی را از نظر آب رسانی به آنها سلب نموده است. حفر چاه هم به دلیل نداشتن سفره های آب زیر زمینی و دور بودن از گسله های تراستی غیرممکن می باشد، بنابراین راهی بجز مهاجرت برای آنها باقی نمی ماند. اما مهاجرت برای یک روستایی آن هم بدون داشتن سرمایه و شغل مناسب یعنی دست زدن به عملیاتی انتحاری علیه خود ؛ که در چنین اوضاع و احوالی امکان ادامه ی یک زندگی شرافتمندانه برای وی به حداقل می رسد .

تنها باید دعا کرد و از زبان مولا علی (ع) چنین زمزمه کرد : « خداوندا! کوه هاى ما از بى آبى از هم شکافته و زمین ما به صورت غبار درآمده است، چهار پایان ما در عطشند و در خوابگاه خویش متحیرند، همچون زنان بچه مرده‏ ناله سر داده‏ اند و از زیادى رفت و آمد به سوى چراگاه ها و آبگاه ها و نیافتن آب و علف خسته شده‏ اند. بار خدایا! به ناله گوسفندان و آتش و آه سوزناک شتران رحم فرما! بار خدایا! به سرگردانى آنها در راه ها و ناله‏ هاشان در خوابگاه ها ترحم فرما!…..

پروردگارا! بارانى زنده کننده، سیراب سازنده، کامل، همگانى، پاکیزه، پر برکت‏،گوارا، رویاننده، از ناحیه خودت بر ما نازل فرما! بارانی که گیاهان پربرکت و شاخه‏ هاى‏ پرثمر به بار آورد و برگ هایش سرسبز و خرم باشد چنان که بندگان ضعیف را به توان رساند و سرزمین هاى مرده را زنده گرداند./ نویسنده علی ابراهیمی

 

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار