سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 8169
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
خانه » یادداشت » چرا از سخنان خیرخواهانه امام جمعه برآشفته ایم؟
Print This Post
همّت نوری؛ عضو شورای فرهنگ عمومی: نهاد روحانیت تشیع یکی از نهادهای جامعه اسلامی، شیعی پس از دوران غیبت تا امروز در هدایت و سعادت جامعه بوده است. این نهاد همواره ...

همّت نوری؛ عضو شورای فرهنگ عمومی:

نهاد روحانیت تشیع یکی از نهادهای جامعه اسلامی، شیعی پس از دوران غیبت تا امروز در هدایت و سعادت جامعه بوده است. این نهاد همواره با اقتدار و صلابت تمام نقش خود را در تفسیر دین و قرآن و هدایت جامعه ایفا کرده  و 1200 سال است در کنار مردم مسلمان برای سعادت و احقاق حقوق آنها تلاش می کند. پس سخنان آن ها حجّت بوده و همواره مورد وثوق و اعتماد و اکرام شایسته مردم و جامعه قرار داشته اند.

آنان حافظان دین و شریعت و پاسداران حرمت و عرض و آبروی آحاد جامعه اسلامی بوده و به همین خاطر ملجأ و مأمن مردم قرار گرفته اند.

این وظیفه خطیر باعث گردید تا مردم در شدائد چشم به چشم آن ها دوخته و در هنگامه ها سخنان آن ها را با جان و دل شنوده اند و همیشه به آن ها امید داشته اند.

مبارزات ضد استعماری و ضد استبدادی روحانیت تشیع از شکل گیری این نهاد عظیم تا امروز بخصوص در دو قرن اخیر مهمّ ترین بخش تاریخ مبارزات حق طلبانه این نهاد بزرگ اسلامی است.

بررسی تاریخ روحانیت تشیع به روشنی نشان می دهد که مردم به جز حق طلبی هیچ انتظار دیگری از آن ها نداشته اند و آن ها نیز جان خود را در راه احقاق حق و احیای دین نهاده اند.

مگر غیر از این است که حق از اسامی و صفات باریتعالی جل جلاله و حرکت در راستای آن، حرکت در مسیر الی الله است.

شکل گیری نهاد امامت جمعه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تداوم همان رابطه امام و مردم است. پس از رهبری عظیم و فرزانه انقلاب که نیابت عامه امام معصوم است عالی ترین نهادهای دینی و اجتماعی همانا نهاد امامت جمعه و جماعت است. بدون تردید جایگاه نمازجمعه جایگاه امامت و ولایت است و امام جمعه هر شهر نقش هدایت گری افکار و سلیقه های مختلف را بر عهده دارد.

امام جمعه هر شهر:

الف) رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر

ب) ریاست شورای فرهنگ عمومی

ج) ریاست شورای امور مساجد است.

اگرچه امام جمعه یک شخصیت دینی و مذهبی است امّا نهاد امامت جمعه یک نهاد سیاسی نیز هست. امام جمعه دارای یک شخصیت حقیقی است امّا نمی توان از شخصیت حقوقی او به عنوان عالی ترین نهاد سیاسی- مذهبی شهر و شهرستان غافل بود.

ماهیّت دینی و حقوقی این جایگاه، حقّ توجه عمیق به مسائل سیاسی-اجتماعی در همه حیطه ها تا جایی که قانون اجازه می دهد را می دهد.

بی اطلاعی برخی ها از اهمیّت این جایگاه باعث قضاوت ها و برداشت های نابجا و نادرست خواهد شد. اگر تنها وظیفه مهمّ امر به معروف و نهی از منکر را از وظایف نهاد امامت جمعه بدانیم بی گمان این وظیفه مهمّ ما را به اهمیّت این جایگاه رفیع رهنمون خواهد شد، زیرا امر به معروف و نهی از منکر از ارکان اساسی دین و از مسائل بسیار مهمّ سیاسی- اجتماعی در جامعه اسلامی است. و به همین مناسبت حقّ ورود به همه مسائل اجتماعی جامعه را تا حدودی که قانون و شریعت اجازه می دهد را خواهد داشت و بدون شک ماهیّت دینی امامت جمعه حقّ ورود به مسائل غیرقانونی را نمی دهد چون او عالِم دین است.

بنابراین نمازجمعه امری سیاسی،دینی و امام جمعه نماینده قدرت جامعه اسلامی است. او حقّ دارد از حقوق مردم در چارچوب قانون اساسی و قوانین عام آن دفاع کند. او حاکم شرع است، به فقه و حقوق اسلامی اشراف دارد، بنابراین خارج از حدود و قیود اسلامی سخن نمی گوید.

او همانطوری که حق دارد و می تواند درباره مسائل جامعه اسلامی سخن بگوید حقّ دارد از حقوق مردم دفاع کند و این حقّ را قانون به او داده است. پس تخریب و تضعیف نابجا و ناروای او کاری غیراخلاقی و غیرقانونی است.

مگر او چه گفته است؟

غیر از این است که گروهی از شهروندان جامعه اسلامی به عنوان کاندیدای انتخابات به او مراجعه کرده و از به عنوان نماینده جامعه اسلامی تقاضای رسیدگی و دادخواهی کرده اند؟!

آیا او نباید به سخنان این افراد را که از وقت و مال خود برای شرکت در یک حماسه سیاسی هزینه کرده و باعث شور و نشاط در جامعه اسلامی شده اند با کلماتی سنجیده، اخلاقی و قانونی دفاع کند؟!

آیا او در جایگاهی نیست که از حقّ مردم دفاع کند؟!

درست است که همه دوستدار حقّ هستیم امّا اجرای حقّ باعث ایجاد عدالت می شود نه دوستداری حقّ!

چرا دفاع از حقوق گروهی که هیچ تریبونی برای دفاع از حقوق و خواسته خود که قانونی و مسالمت جویانه و محترمانه است گناهی نابخشودنی است؟

امام جمعه، شخصی از توده مردم دلفان، از جنس خود مردم است. او سیّدی بزرگوار از سلاله اهلبیت(سلام الله علیها) و متخلق به اخلاق الله است. او از تبار کسانی است که به تقوا و دین مقید بوده و از حق النّاس ترس و واهمه داشته اند. پس هم جایگاه و هم شخصیّت او حتّی اگر امام جمعه هم نباشد این حقّ را به او می دهد که از حقوق مردم دفاع کند.

از طرفی دیگر سخنان امام جمعه محترم، انتقاد از شخص یا اشخاص خاصی نبوده که باعث ملال و رنجش خاطر کسی شود. سخنان ایشان در روز جمعه سوم تیرماه دفاع از حقوق افرادی است که به او مراجعه کرده اند و از او تقاضای خیرخواهانه داشته اند.

پس سخن ها را خوب بشنویم

جایگاه ها را خوب بشناسیم تا ناحقّ نگوییم

 و به انتقادات سازنده و خیرخواهانه کسی که از خود ما و دلسوز ماست خداپسندانه نگاه کنیم تا خدایی ناکرده این فرصت بزرگ و عنایت الهی را که سیدی از میان ما و برای ما برگزیده است را از دست ندهیم.

 1. نویسنده دیدگاه: طاها علوی
  تیر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۲:۰۶

  ما کاری به حق بودن عده ای و ناحق بودن عده ای دیگر نداریم ؛ اما حرف های شما ما را به یاد آن رسالتی می اندازد که خداوند ، به قلمی که در دست شماست سوگند یاد کرده است ، بنویسید و خوب هم می نویسید ، و شمارا به خاطر قلمتان می ستایم که نمک گیر هیچ جریانی نبوده است ؛ دست و قلم شما را می بوسم که نمی خواهید دنیای دیگران را بسازد تا آخرت خود را بسوزانید .

 2. نویسنده دیدگاه: علی
  تیر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۲:۲۱

  وقتی جماعتی سرقافله را کج کرده اند و با ولع تمام دارند دل و جگر عدالت را به دندان می کشند ، و از طرفی خود را عادل و امین مردم جا داده اند ، فریادهای هیچ کس راه به جایی نمی برد . اما همین فریادهای بی مشتری من و تو طعمی از سوز علی (ع) دارد که از شأن حق نخواهد کاست و خدشه ای بر عدالتخواهی ما وارد نخواهد ساخت . چرا که اعتقاد ما بر این است که این دنیا با همه ی آراستگیش می گذرد و فردای قیامت باید تقاص پس داد ؛ محکمه ی عدلی که قاضی آن خداوند قهار است .

 3. نویسنده دیدگاه: ع - الف
  تیر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۳:۰۰

  باید به حال خودمان گریه کنیم که عده ای را برسرنوشت شهرمان حاکم کرده ایم که به جای فرهنگ سازی و زیبا سازی شهر که بخشی از وظایف ذاتی و قانونی آنهاست ، شهر مان را به اتاق کودکی نابالغ تبدیل کرده اند که انواع و اقسام خطوط کج و معوج را روی دیوارهای آن ترسیم نموده است . درحالی که هرکدام به نحوی در شعارهای تبلیغاتی خود مدافع زیبا سازی شهر بودند ، اما با چسباندن پوسترهای تبلیغاتی خود برجاهایی که نمی بایست چسبانده شوند عملاً به شعارهای خود پشت پا زده و ثابت نمودند که کمترین ارادتی به آبادانی شهر ندارند و هدف رسیدن به قدرت است . البته قصد توهین و دهن کجی به همه ی منتخبین و غیر منتخبین را ندارم ؛ بلکه روی سخن من با کسانی است که آثار تخریب آنها را روی درب و دیوار مدارس ، پست های برق ، تیرهای برق ، کافوهای مخابرات ، تابلوهای راهنمایی و رانندگی می توان دید . جماعتی که می خواهند مقبولیت ، محبوبیت و توانایی های خود را تنها و تنها از راه پوسترهای تبلیغاتی اثبات کنند و خود را از راه پوستر به مردم بقبولانند .

 4. نویسنده دیدگاه: مجید
  تیر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۳:۱۲

  دردا که دوای درد پنهانی ما / افسوس که چاره ی پریشانی ما / برعهده ی جمعی است که پنداشته اند / آبادی خویش راز ویرانی ما

 5. نویسنده دیدگاه: جمعی ازورزشکاران
  تیر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۶:۵۸

  باسلام وباتشکر از امام جمعه محترم وباتشکر از برادر نوری
  اقای نوری همانطوریکه میدانید درطول تاریخ ودرهرمکان وزمان همیشه حرف حق تلخ بوده وهست البته این تلخی برای کسانی هست که به ناحق به پست ومقامی منصوب میشوند ونمیدانند که این پست ومقام چند روزه دنیا اخرت را از انهامیخرد وتا ابد دچار عذاب الهی میشوند

 6. نویسنده دیدگاه: محسن رضایی
  تیر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۹:۰۵

  سلام اقای نوری باسلام عرض ادب
  با توجه به رزومه ی که بنده از جنابعالی میشناسم انتظار میره مقالات بیشتری در جهت اطلاعات همشریان درراستای بهبود کیفیت شهر در زمینه های اجتماعی فرهنگی اقتصادی چاپ کنید
  امید است در این امر گامهاتون استوارتر ازگذشته باشه
  با ارزوی به روزی شادکامی

 7. نویسنده دیدگاه: جمعی ازمهندسین
  تیر ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۱:۳۶

  باسلام وباتشکر از شما جناب اقای نوری دلسوز شهروندان
  باتوجه به شناختی که ما ازشماداریم جنابعالی بعنوان فردی دلسوز وکارکشته وحقیقت یاب بدون هیچگونه ترس و واهمه ایی مشکلات شهر رابه زبانی ساده واسه مردم بیان میکنید واز مسئولانی که طرفدار نظام ومردم هستند حمایت میکنید ودوست داریدکه شهرهمیشه بدست افراد متخصص ومتعهد وخداترس مدیریت شود که به اموال بیت المال خیانت نکنند

 8. نویسنده دیدگاه: حامیان کاندیدا
  تیر ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۱۹

  سلام خدمت دوست گرامی واستاد فرهیخته اقای همت نوری
  به این دلیل از سخنان امام جمعه محترم براشفته ایم :
  که شنیدن سخن حق راندارند
  به معاد واخرت ایمان ندارند
  مسلمان نیستند وبه حق الناس اعتقاد ندارندواهل ریاهستند
  خودرا بنده خدانمیدانند وبنده شخص هستند
  شیفته پست هستند تشنه خدمت نیستند
  دریک کلام ضد انقلاب وانحرافی هستند

 9. نویسنده دیدگاه: مجيد
  تیر ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۱۸

  با سلام خدمت اقاي نوري چند تا سول از خدمتتون داشتم لطفا جواب بديد
  1ما كه در سطح شهر هستيم عكس العملي از كسي نديديم كه نشان دهنده بر اشفتگي طيف خاصي باشه شما اگه ديديد ادرس بديد
  2اما بر عكس عده اي از سخنان ايشون ذوق زده شده و به دنبال سو استفاده از سخنان ايشان اقدام به پخش كسترده سخنان ايشون به وسيله اعلاميه در سصح شهر نمودند و به دنبال اشوب و بلوا در سطح جامعه بودند سوال من از شما اينه چرا به جاي نكوهش اين عمل دشمنان خيالي براي اين بنده خدا ميسازي
  3به اقاي امام جمعه محترم هم پيشنهاد ميدم به عنوان برادر كوچكتر ايشون تمام شهر تعدادي نيستند كه دور وبر ايشون رو گرفته اند نوراباد 150هزار جميعت داره شما نماينده رهبري در بين تمام اين مردميد جايگاه شما بالاتر از اين حرفهاست شما بايد وحدت بخش بين همه باشيد دلها رو به هم نزديك كنيد مشكلات رو با مسولين مطرح كنيد به سطح جامعه نكشونيد نگذاريد عده اي از شما براي رسيدن به اهداف شخصي خود استفاده كنند شما از اين مردميد پس با مردم بمانيد چون هر كس از مردم فاصله بگيرد ضرر ميكند شما امام جمعه همه مردميد

  • نویسنده دیدگاه: علی دوستی
   تیر ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۲۵

   امام علی (ع): حقّ بگوییم حتّی اگر به ضرر خودمان باشد. آقای مجید عزیز سلام من نظر شما و نظر دیگر مخاطبان را خواندم. اگرچه کلام شما به ظاهر درست است امّا در حقیقت دارای ابهاماتی است: اولاً اسم مستعار خود شائبه برانگیز است! دوماً معلوم نیست که طرفدار چه گروهی هستید؟ آنهایی که برآشفته اند یا خیر؟ اگرچه خود شما معتقد هستید که کسی برآشفته نشده است برای اینکه فرموده اید باید کسانی که امام جمعه را حمایت کرده اند نکوهش شوند! و این حرف بسیار بعید و نادرستی است. پس معلوم است شما نیز از برآشفتگان هستید امّا خدا را شکر الان متوجه شده اید که حرف و خواسته شما و آنان نادرست بوده است. سوماً روشنگری های متعهدانه سلام دلفان فضا را تلطیف کرد تا کسانی که انتقادات نابجا دارند پشیمان شوند یا حداقل جایگاه مهمّ نهاد امامت جمعه برایشان شناخته شود. چهارماً: من با نظر شما موافقم که امام جمعه، امام تمام دلفان و همه گروه ها و اقشار و طبقات و نماینده مقام عظمای ولایت است. این حرف سنجیده ای است که امیدوارم همه قلباً و جاناً معتقد به آن باشیم. چون احترام به امام جمعه احترام به رهبری است.

   • نویسنده دیدگاه: مجيد
    تیر ۱۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۲۱

    اقاي دوستي عزيز شما بگيد كپي وپخش سخنان امام جمعه با اغراض شخصي و توسط يك طيف خاص براي سو استفاده از سخنان امام جمعه حمايت از امام جمعه است اعلام اينكه انتخابات باطل است توسط كساني كه پخش كننده اين برگه ها بوده اند همزمان با پخش برگه ها در سطح شهر ايا اين دعوت به اغتشاش است يا حمايت از امام جمعه ………اقاي دوستي در كجاي ايران سخنان امام جمعه را كپي ميكنند ومنزل به منزل پخش ميكنند……اقاي دوستي اين حمايت از امام جمعه است يا تخريب او……اما منتظر جواب قاطع امام جمعه بوديم كه اين عمل را محكوم كند……..اكنون هم منتظر هستيم …..وگرنه قانون دست همه را باز گذاشته …..دادگاه وي‍‍‍‍زه روحانيت شوراي سياست گذاري ائمه جمعه ……اقاي دوستي اين دفاع نيست كه شما از امام جمعه ميكنيد بلكه تخريب است

 10. نویسنده دیدگاه: بازاری
  تیر ۱۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۵۲

  اقامجید
  ولی فقیه درهر مکان وزمانی طرفدار افراد مظلوم وخداترس بوده نه طرفدار افراد متقلب واز خدا بیخبر پس ایشون نماینده ولی فقیه درشهرستان است
  اقامجید توحاضری سوگندیاد کنی که هیچگونه تقلبی در انتخابات شورای شهر نوراباد رخ نداده؟
  از هرپیروجوان وهر مکانی از شهر بپرسی میگن تقلبات شورای شهر بیداد کرده واینها افرادمتقلب وخیانتکار به رای مردم هستند توچطور انتظار داری امام جمعه محترم وشجاع دلفان درمقابل اینها سکوت کند؟
  مطمئن باش سکوت هر مسلمان درمقابل این همه تقلبی خیانتست به اسلام وخون شهدا؟
  اقا مجید توخودت ازاون متقلبها هستی که حرف حق اذیتت میکنه

 11. نویسنده دیدگاه: مجتبي
  تیر ۱۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۹:۵۶

  اقاي بازاري شما چگونه به اين محكمي دم از تقلب ميزنيد مگر جمهوري اسلامي براي انتخابات چارچوب قانوني ندارد كه اگر تقلبي صورت گرفت از راه قانون وارد شويم تا به نتيجه برسيم چرا سخن دشمنان نظام را تكرار ميكنيد چرا وا نمود ميكنيد كه راه قانوني وجود ندارد در گجاي قانون امده امام جمعه در دسته بندي هاي سياسي وارد شود جمهوري اسلامي قانون دارد و اگر حقي پايمال شود از مظلوم دفاع ميكند اصلا جمهوري اسلامي مدافع مظلوم است چرا اينگونه برخورد ميكنيد اين انحراف از سخنان رهبري است كه فرمود همه به مر قانون عمل كنند پس اقاي امام جمعه به مر قانون عمل كن و كساني كه شما را بازيچه قرار داده اند از دور و برت دور كن

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار