سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 8558
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » رسانه،فرهنگ سیاسی و ستورگاه های اوژیاس
Print This Post

نگارنده با تمام احترامی که برای فعالان رسانه ای منطقه و تلاش های قابل ستایش آنها در این حوزه قایل می باشد بر این باور است که رسانه هنوز آن طور که بایسته و شایسته است جایگاه خود را در مناسبات گفته شده نشناخته و نتوانسته نقش و رسالت واقعی خود را ایفا کند.

سلام دلفان- یکی از مخاطبان سایت کاسی- به نام جهانگیر یوسفی- یادداشتی را در خصوص مسائل اخیر به رشته تحریر در آورده که در پی می آید:

در اسطوره های یونان باستان آمده است ; اوژیاس ، شاه الیس اصطبلی بزرگ با سه هزار گاو داشت که به مدت طولانی تمیز نشده بود . هرکول ( هراکلس ) در پنجمین خوان خود با منحرف کردن آب دو رودخانه آن را تمیز و پاکیزه ساخت . امروزه اصطلاح اصطبل های اوژیاس برای اشاره به برخی مراکز و مجموعه ها که دستخوش فساد و بی عدالتی هستند به کار می رود .
شهرستان دلفان به رغم همه ی پیشرفت های قابل ذکر در حوزه های گوناگون هنوز و در مقام قیاس با مناطق هم تراز از ضعف و توسعه نیافتگی عمیقی رنج می برد . این توسعه نیافتگی و عدم پیشرفت صرفاً محدود به زمینه های اقتصادی ، زیر ساختی و عمرانی نیست. آنچه مورد تاکید راقم این سطور است وجهی کمتر مورد توجه قرار گرفته به نام سیاست و یا برداشت دقیق تر آن یعنی فرهنگ سیاسی است.
فرهنگ سیاسی به تعبیری می کوشد بسترهای مناسب از روابط و تعامل بین مردم و کارگزاران فراهم کند به گونه ای که مطالبات دوسویه و متقابل در فضایی مطلوب و به دور از شانتاژ و غوغاسالاری و یا فریب اذهان عمومی شکل گیرد . بخشی از این فرهنگ به خصوص در ساختارهای دموکراتیک متوجه نوع و کیفیت انتخاب و یا به تعبیر دیگر ، فرهنگ انتخاب است . موضوعی که در جای خود به صورت مفصل و مستوفا قابل بحث و بررسی است . شق دیگر این بستر ، فرهنگ نقد و البته نقد پذیری است . موضوعی که به نظر می رسد در فضای مکانی مورد بحث نه به درستی درک شده و نه به راستی ولو به صورت محدود و مقطعی صورت تحقق به خود گرفته است . آنچه نقد را به صورت ابزاری قدرتمند برای توسعه و تعالی درآورده است ، نگاه کارشناسانه و همراه با تحقیق و کاوش و صد البته تلازم آن با انصاف و حق طلبی و پرهیز از نگاه سیاسی و ابزاری و کاسب کارانه است . نکته ای که پاره ای اوقات مغفول مانده و نقد منصفانه و سازنده را به سمت تخریب و یا تعبیر پارادوکسیکال نقد مخرب سوق داده است . باور کلی این است که با فراهم شدن فضای نقد و مطالبه و نهادینه شدن آن در جامعه گام اول برای توسعه فرهنگ سیاسی برداشته می شود . البته مانند هر پدیده ی اجتماعی خود نقد نیز قابل نقد بوده و مصون از آفت و اشتباه نخواهد بود . تحلیل و نگاه هرمنوتیکی ناقد و مسئله ی نقد را نیز نباید از نظر دور نگهداشت .
اما مقوله ی قدرتمند نقد برای شکل گیری نیازمند ابزاری به همان قدرت و کارکرد است . ابزاری که بتواند با برد موثر و موسع و توان تاثیر بر افکار عمومی و صاحبان قدرت و موقعیت به عنوان دو ضلع دیگر مثلث نقد در تحقق اهدافش موفق باشد . بماند که نوع نگاه متولیان و کارگزاران و نقد پذیری آنها تا چه اندازه می تواند در این مهم نقش اساسی ایفا کند . این ابزار نیرومند چیزی جز رسانه نیست .
بیش از یک دهه از ورود به هزاره ی سوم می گذرد . در فضای جدید مناسبات و در دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات ، رسانه به عنوان ساختاری قدرتمند و شکل دهنده ی قالب های ذهنی انسان ها نقشی تام و تمام ایفا می کند . اما در جوامع کمتر توسعه یافته رسانه هنوز نتوانسته و یا شاید نخواسته به عنوان ساختاری آوانگارد و پیشرو و با بهره گیری از آرای نخبگان و صاحب نظران در ارتقای فرهنگ سیاسی شهروندان بکوشد . توجه کنیم مراد از رسانه صرفاً ابزارهای رسانه ای مکتوب همچون مطبوعات و یا رسانه های مجازی نیست ، بلکه رسانه می تواند به هر ابزار انتقال پیامی که مخاطب خاص یا عام قابل توجهی داشته باشد اطلاق گردد . هرچند هرچه جامعه ی آماری هدف بزرگتر باشد رسانه های مکتوب و مجازی و یا دیداری و شنیداری کاراتر و موثرتر خواهند بود .
پرسش اساسی اینجاست ، چقدر رسانه های فعال در حوزه ی شهرستان دلفان توانسته اند از این پتانسیل جهت توسعه و پیشرفت همه جانبه و خاصه توسعه سیاسی جامعه بهره گیرند ؟ پرسشی که پاسخش هر چه باشد چونان علامت سوالی در ذهن مخاطب دوراندیش و ژرف نگر باقی خواهد ماند .
نگارنده با تمام احترامی که برای فعالان رسانه ای منطقه و تلاش های قابل ستایش آنها در این حوزه قایل می باشد بر این باور است که رسانه هنوز آن طور که بایسته و شایسته است جایگاه خود را در مناسبات گفته شده نشناخته و نتوانسته نقش و رسالت واقعی خود را ایفا کند . این مقال در پی واکاوی علت و علل این موضوع نیست اما آنچه موجب شده تا این وجیزه به رشته ی تحریر درآید اتفاقی میمون در حوزه ی رسانه برای حرکت رو به جلوست . اتفاقی که شاید به عنوان یک گام جدی بتواند افق فرارو را برای گامهای بعدی در توسعه ی سیاسی شهرستان روشن سازد :
چند هفته ای از برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر نورآباد گذشته است. انتخابات سپری شده با تمام نقاط مثبت و منفی و زحمات و تلاش های مجریان و ناظران و نامزدها و مردم ، از منظر بخش قابل توجهی از فعالان سیاسی و عموم مردم مورد تشکیک و اعتراض قرار گرفته است . اعتراضاتی که نوعاً از نگرانی برخی افراد از عدم بیطرفی سیستم اجرا و نظارت ، مهندسی انتخابات از مراحل چینش و اجرا و دخالت دست های پشت پرده و افراد خاص در مقدرات جامعه و به ویژه انتخابات حکایت می کند. معترضان از مجرای مجاری قانونی اعتراضات خود را پی جویی می کنند . امام جمعه محترم شهرستان بنا به تکلیف قانونی و شرعی خود از طریق تریبون پرمخاطب نمازجمعه موضوع را رسانه ای می کند و چندی بعد یکی از سایت های محلی گفتگویی را با احدی از اعضای هیات نظارت شهرستان ترتیب می دهد و مسایلی را از پس پرده ی اتفاقات حادث شده بیان می کند که در خور تامل است.
صرف نظر از ارزش گذاری موارد مطروحه و تعیین صحت و سقم آنها ، بدون توجه به جایگاه حقوقی منتقدان و معترضان موصوف یعنی امام جمعه ی شهرستان و عضو هیات نظارت و طبعاً قابل تامل بودن این اظهارات ، بدون در نظر گرفتن پاسخ گویی اشخاص حقیقی و حقوقی مورد سوال قرار گرفته و نهایتاً منتج به نتیجه شدن یا نشدن موضوع ، آنچه حایز اهمیت است و به فال نیک گرفته می شود شجاعت رسانه در ورود به این وادی است. رسانه ای که می خواهد و می تواند به جای درج اخبار بی خاصیت و دست چندم و تحلیل های آبکی و غیر کارشناسانه نقش بی بدیل خود را در فرآیند توسعه ی سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه ایفا کند.
بی تردید رسانه ای که امین ، مومن ، متعهد و متخصص باشد خواهد توانست همانند آبی پاک و زلال ستورگاه های اوژیاس پشت پرده ی سیاست را تطهیر و پاکیزه کند که اگر چنین باشد آینده آبستن رویدادهای خوشایند و مطلوب خواهد بود . بی صبرانه منتظر خواهیم ماند.

 1. نویسنده دیدگاه: رحمتیان
  مرداد ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۲۶

  پیام تبریک مدیرمسئول نشریه نسیم دلفان به اصحاب رسانه استان و دلفان

  … روز گام نهادن در وادی آگاهی و نیک اندیشی گرامی باد …

  پیام تبریک مدیرمسئول نشریه نسیم دلفان به اصحاب رسانه استان لرستان و شهرستان دلفان به مناسبت فرارسیدن ۱۷ مرداد ماه روز خبرنگار…

  روزخبرنگار روز بزرگی است، روزی است که اهل قلم و بیان باید به آن افتخار کنند که در خدمت بشر و بشریت هستند و برای آگاهی و پیشرفت انسان ها گام بر می دارند، خبرنگارانی که در کمال حُریت و آزادگی تا پای جان می کوشند تا رسالت انبیاء و اولیاء را در رساندن ندای حق و حقیقت به گوش مردم عملی سازند و جامعه را از گزند غفلت و تغافل نگاه دارند.

  این روز، روز بندگان پر تلاش و صالح خداست برخی از همین بندگان صالح خدا در مسیر حرفه و تلاش خود جام شهادت را سرکشیدند و نمونه ی بارز این رشادتها و جانفشانی ها ، خبرنگارشهید محمود صارمی است.

  این شهید بزرگوار در عرصه خبر و رسانه برای ما لرستانی ها افتخاری عظیم شمرده میشود و مفتخرتریم که روز شهادت این عزیز به عنوان روز خبرنگار در کشور عزیزمان شناخته شده است ، اینان اند که با فریاد سرخشان بیداری سبز را به ارمغان آورده اند. این عزیزان هستند که درطول سال با مشقتها و رنجهای فراوان و تحمل مشکلات عدیده انعکاس دهنده شادیها و غم ها و همچنین دردها و درمان های مردمی هستند و صد البته تازمانی که چرخ فلک (روزگار) بر وفق مراد می چرخد، تنها کسی که دیده نمی شود و مورد توجه قرار نمی گیرد خبرنگاران عزیز و پرتلاش هستند و اگر یک موقع خدایی نکرده کوچکترین خطائی از این قشر زحمتکش سرزند همه متولی تنبیه هستند و خبرنگار خطا رفته (البته از دید آنان) به شدت مورد بازخواست قرار می گیرد ، تنها کسی که در این گونه موارد دیده می شود فقط و فقط خبرنگار است و از این لحاظ همیشه درخط مقدم بوده ولی در تشویق ها و پشتیبانی ها همیشه غایب اند.

  آیا زمان تجدید نظر نرسیده است ؟ زمانی که همه مسئولین بتوانند به این درک صحیح برسند تا بدینوسیله مقام و منزلت این قهرمانان و سربازان گمنام را در عرصه ی مطبوعات و رسانه ارج نهند؟

  اینجانب به عنوان عضو کوچکی از اصحاب رسانه بر خود لازم می دانیم که ضمن گرامی داشت یاد و خاطره تمامی کسانیکه در راه انجام رسالت حرفه ای شان و آگاهی بخشی به جامعه بشریت گام برداشته و در این راه جان خود را تسلیم حق کرده ا ند ، این روز بزرگ را به تمامی همکاران خود ، اصحاب رسانه در استان لرستان و به طور خاص خبرنگاران شهرستان دلفان چه در عرصه نشریات مکتوب و چه در عرصه سایت های خبری و اینترنتی از جمله پایگاه های خبری کاسی ، سلام دلفان ، دلفان امروز و نیز همکارانمان در ماهنامه نسیم دلفان و همچنین دوستان بزرگواری که در رسانه های مذکور همکاری می نماند تبریک و تهنیت عرض نموده و برای همگی آرزوی موفقیت و سربلندی را از خداوند منان مسئلت می نمایم.

  بتول رحمتیان صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریه نسیم دلفان

 2. نویسنده دیدگاه: رضا محمدی (نسیم دلفان)
  مرداد ۱۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۵:۱۹

  دوستان بزرگوار و همکار آقایان سلام دلفان عزیز
  روز خبرنگار رو بهم تبریک بگیم تا شاید بقیه مردم و مسئولین هم یادشون بیاد چنین روزی هم برای چنین زحمت کشانی وجود داره تا یادشون بیاد اصلأ چنین نفس هایی هم در میان نفس های گرم مردم وجود داره تا یادشون بیاد نمایشگر نفس های مردم ، خودش هم نفس میکشه ، تا یادشون بیاد…
  اصلأ یادشون بیاد ما هم هستیم
  روز خبرنگار بر خودمون مبارک باشه
  نسیم دلفان http://www.nasimedelfan.ir

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار