سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 8956
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » امروز؛ نزول تورات برحضرت موسی (ع)
Print This Post
   به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق -روز  ششم ماه مبارک رمضان در طول تاریخ، شاهد رخدادهايی بوده است و طبق روايات، اعمالي و دعاهايي نيز براي اين روز ...

 

 به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرقروز  ششم ماه مبارک رمضان در طول تاریخ، شاهد رخدادهایی بوده است و طبق روایات، اعمالی و دعاهایی نیز برای این روز ذکر شده است.

امروز؛ نزول تورات برحضرت موسی (علیه السلام)
و در این روز توریه بر حضرت موسى بن عمران (علیه السلام) نازل شد

روز : نزول انجیل بر حضرت عیسی (علیه السلام)

روز : بنابرنقلی رحلت جناب ابوطالب (علیه السلام) سال ۱۰ بعثت

روز : خروج حضرت رسول اکرم (صلى الله علیه وآله) از مدینه به سوی بدر

روز : بنابرنقلی ولادت حضرت امام حسین (صلوات الله علیه)

روز : بنابرنقلی ولایت عهدی حضرت رضا (صلوات الله علیه) و بیعت مردم با ایشان و خوانده شدن خطبه بنام حضرتش سال ۲۰۱ هجرت

روز : سکه زدن به طلا به ولایتعهدی حضرت امام رضا (صلوات الله علیه) سال ۲۰۱ هجرت
در این روز مردم بیعت کردند با حضرت رضا (علیه السلام) و مجمل این واقعه آن است که مأمون در سنه ۲۰۰ براى پاره اى از مصالح حکومتی خود که گنجایش نقلش نیست،رجاء بن ابى الضحاک را با بعضى از مخصوصان خود بخدمت امام رضا (علیه السلام) در مدینه فرستاد که آنجناب را به مرو احضار نمایند و چون آن حضرت را از مدینه به مرو آوردند مأمون آن حضرت را تجلیل و تکریم نمودند و اظهار کرد که: من میخواهم خود را از خلافت خلع کنم و بتو تفویض نمایم.
حضرت فرمود که: اگر خلافت را خدا براى تو قرار داده جایز نیست که خود را عزل کنى و بدیگرى ببخشى و اگر خلافت از تو نیست ترا اختیار آن، نیست که بدیگرى تفویض نمائى.
مأمون گفت: البته باید قبول کنى. حضرت فرمود: من برضاى خود هرگز قبول نخواهم کرد و تا مدت دو ماه این سخن در میان بود. پس از آن مأمون گفت: پس ولایتعهدى مرا قبول کن که بعد از من خلافت از تو باشد.
حضرت اخبار کرد باو شهادت خود را پیش از او. مأمون قبول نکرد و گفتگوى بسیار مابین ایشان رد و بدل شد. آخر الامر مأمون تهدید کرد آن حضرت را. آن جناب مجبورا قبول کرد و شرایطى قرار داد که مأمون قبول نمود.
پس در مثل چنین روزى مأمون مجلسى عظیم ترتیب داد و کرسى آن حضرت را در پهلوى کرسى خود گذاشت و دو وساده بزرگ براى آن حضرت قرار داد و جمیع اکابر و اشراف و سادات و علما را جمع کرد. اول پسر خود عباس را امر کرد که با حضرتش بیعت کند و بعد از آن سایر مردم بیعت کردند. پس بدره(کیسه)هاى زر آوردند و جوائز بسیار بمردم داده شد و خطبا و شعراء برخاستند خطبه و قصائد غراء در شأن آن حضرت خواندند و جائزه خود را گرفتند و امر شد در رؤوس منابر و منایر نام آن حضرت را بلند گردانند و وجوه دنانیر و دراهم را بنام نامى و لقب گرامى آن حضرت مزین گردانند و در همان سال در مدینه بر منبر رسول خدا (صلى الله علیه و آله) خطبه خواندند و در دعاى بحضرت امام رضا (علیه السلام) گفتند:
ولى عهد المسلمین على بن موسى بن جعفر بن محمد بن على بن الحسین بن على بن ابیطالب (علیهم السلام).
(سته اباء همو ما هم = أفضل من یشرب صوب الغمام)
مأمون امر سیاه پوشى را که بدعت بنى عباس بود ترک کنند و در عوض جامه هاى سبز بپوشند و یک دختر خود ام حبیبه را بآن حضرت تزویج کرد و دختر دیگر خود ام الفضل را بحضرت جواد نامزد کرد و تزویج کرد به اسحاق بن موسى (برادر امام رضا) دختر عمش، اسحق بن جعفر را.
در آن سال ابراهیم بن موسى برادر حضرت رضا (علیه السلام) از جانب مأمون امیر حاج شد و با مردم حج کرد.
و در جمله از روایات است که چون آن حضرت ولیعهد شد، شعراء مدح آن جناب گفتند و در قصائد غرا در شأن آن جناب بخواندند و مأمون ایشان را صله داد مگر ابونواس شاعر که ساکت بماند. مأمون او را عتاب کرد که: تو با آنکه شیعى مذهب و مایل باهل بیتى و هم شاعر زمان و فرید دورانى، چرا حضرت رضا (علیه السلام) را مدح نگفتى؟ ابو نواس این اشعار بگفت و چه خوب گفته:
قیل لى انت اوحد الناس طرا = فى فنون من الکلام النبیه
لک من جوهر الکلام بدیع = یثمر الدر فى یدى مجتنیه
فعلى ما ترکت مدح ابن موسى = و الخصال التى تجمعن فیه
قلت لا استطیع مدح امام = کان جبریل خادما لاییه
قصرت السن الفصاحه فیه = و لهذا القریض لا یحتویه
مأمون دهان ابونواس را پر از لؤلؤ کرد.

آئین هنگام
شب ششم ماه رمضان:

نمازش چهار رکعت است در هر رکعت حمد و تبارک الذى بیده الملک

روز ششم ماه رمضان:


بخواند: اللهم لا تخذلنى فیه بتعرض معصیتک و لا تضربنى بسیاط نقمتک و زحزحنى فیه من موجبات سخطک بمنک و ایادیک یا منتهى رغبه الراغبین

شیخ مفید (رحمه الله) فرموده که در این روز (ولایتعهدی حضرت رضا) مستحب است صدقه و احسان بر مساکین و کثرت شکر خدا بر ظهور حق آل محمد (علیهم السلام) و ارغام منافقین.


و سید (رحمه الله) روایت کرده که براى شکرانه این نعمت دو رکعت نماز دراین روز بگذارند، در هر رکعت بعد از حمد بیست و پنج مرتبه توحید بخوانند

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار