سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 21828
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » احتمال ورود شورای عالی امنیت ملی به پرونده هسته‌ای
Print This Post

دیروز عباس عراقچی بار دیگر به این موضوع واکنش نشان داد و تلویحا گفت شورای‌عالی امنیت ملی ایران که رئیس‌جمهور ریاست آن را برعهده دارد و دریادار علی شمخانی دبیر آن است، در این حوزه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به گزارش سلام دلفان به نقل ازتهران امروز- در چند روز گذشته ماجرای تشکیل هیات نظارت بر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که از سوی یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مطرح شد، به مهم‌ترین موضوع هسته‌ای در داخل کشور تبدیل شد.

دولتی‌ها اگرچه با احتیاط به این موضوع واکنش نشان دادند و در سکوت وزیر امورخارجه، عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای با لحنی نسبتا مثبت از آن سخن گفت اما این موضوع کماکان در سطح اول رصد رسانه‌ای ایران در حوزه هسته‌ای باقی ماند. دیروز عباس عراقچی بار دیگر به این موضوع واکنش نشان داد و تلویحا گفت شورای‌عالی امنیت ملی ایران که رئیس‌جمهور ریاست آن را برعهده دارد و دریادار علی شمخانی دبیر آن است، در این حوزه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

این سخنان اگرچه به منزله ورود دوباره شورای‌عالی امنیت ملی به پرونده هسته‌ای نیست اما می‌تواند از بارقه‌های آن باشد. پرونده هسته‌ای با دستور مستقیم حسن روحانی از ابتدای ریاست‌جمهوری وی از دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی گرفته و به وزارت امورخارجه تحویل داده شد تا روند سیاسی پیگیری پرونده پررنگ‌تر از روند امنیتی آن شود.

شورای‌عالی امنیت تصمیم می‌گیرد

دیروز عباس عراقچی درباره تشکیل هیات نظارت بر تیم مذاکره‌کننده گفته است: «روال تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و نظارت بر اجرای موضوعات مثل بحث مذاکرات هسته‌ای تعریف شده و مشخص است.» به گفته سیدعباس عراقچی تصمیم‌گیری در این موارد بر عهده شورای‌عالی امنیت ملی است.به گفته عراقچی اجرای این تصمیم هم بر عهده دستگاه‌های مختلف است که در مورد مذاکرات هسته‌ای وزارت امور خارجه مسئول است و به شورای‌عالی امنیت ملی گزارش می‌دهد.عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفته است: «این روال از گذشته بوده و هنوز هم ادامه دارد اما اینکه تیم نظارتی تشکیل شده باشد خبر ندارم و روال موجود روال معقولی است که ادامه دارد.»

اول حرف بعد تکذیب

این سخنان در حالی مطرح شده که خبرگزاری‌ها صبح دیروز خبری به نقل از حسام الدین‌آشنا مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور درباره موضع منفی دستگاه دیپلماسی به تشکیل تیم نظارت بر مذاکره‌کنندگان هسته‌ای روی خروجی خود قرار دادند که ساعت‌ها بعد از انتشار خبر،اواخر شامگاه دیشب آشنا آن را تکذیب کرد. روز گذشته یک خبرگزاری از قول حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور درباره تشکیل این هیات نوشت که آشنا گفته است: «هیات نظارت بر تیم مذاکره‌کننده که از سوی مجلس مشخص شده بود از طرف وزارت خارجه پذیرفته نشد.» این خبر در ساعات پایانی روز گذشته تکذیب شد و آشنا به خبرگزای ایرنا در این باره گفت: «اساسا دولت و وزارت خارجه از موضوع تشکیل هیات ناظر بر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بی‌اطلاع هستند.»

ماجرا چیست؟

گرچه پیش از این نیز با توجه به واکنش‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای چنین مخالفتی قابل حدس زدن بود اما مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور خبر مخالفت علنی وزارت خارجه درباره هیات نظارت بر تیم مذاکره‌کننده را تکذیب کرد. طی روزهای گذشته عباس عراقچی در یک واکنش از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده بود و در واکنشی دیگر گفته بود اگر مجلس چنین موضوعی را تصویب کند وزارت خارجه مجبور به اجرای آن خواهد بود.

این در حالی است که اقدام سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه در افزایش تعداد کارشناسان تیم مذاکره‌کننده شائبه پیش دستی گرفتن وزارت خارجه بر اقدام مجلس را در ذهن‌ها ایجاد می‌کرد.آنچه باعث شده بود برخی از نمایندگان مجلس دست به چنین اقدامی بزنند استدلال آنها مبنی بر نارضایتی از برخی مفاد توافق ژنو بود.این گروه از نمایندگان گفته بودند که «در مرحله اول آنطور که باید و شاید مذاکرات به نفع ما پیش نرفت. در مباحثی مانند غنی‌سازی و موارد مرتبط دیگر با این موضوع، تیم مذاکره‌کننده فعالیت‌های خود را با تیم یاد شده هماهنگ خواهد کرد.» این در حالی است که همزمان با این اظهارنظرها، گروهی دیگر از نمایندگان از تشکیل چنین هیاتی اظهار بی‌اطلاعی کرده بودند. پیش از اعزام تیم مذاکره‌کننده به ژنو نیز برخی از نمایندگان از وزیر خارجه خواسته بودند با حضور نمایندگان مجلس به عنوان قانونگذارانی که مفاد هر توافقنامه‌ای باید به امضای آنها برسد در تیم کارشناسی موافقت کند، اما این موضوع هیچ وقت به شکلی شفاف رسانه‌ای نشد.

دلیلی برای حضور تیم مجلس نیست

با وجودآنکه طرح هیات نظارت بر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تشکیل نشده است،کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس درباره این موضوع گفته است: «مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش‌های کارشناسی درباره مذاکرات هسته‌ای تهیه کرده و به مقامات ارشد نظام ارائه کرده است.» جلالی در ادامه گفته است: «دلیلی برای حضور تیم کارشناسی مجلس در مذاکرات و جلسات کارشناسی هسته‌ای وجود ندارد.» جلالی این صحبت‌ها را در پاسخ به این سوال که آیا نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس در زمینه مذاکرات هسته‌ای به مجلس ارائه شده است و آیا تیمی از مجلس و این مرکز در این مذاکرات حضور می‌یابند، کرده است.

مرکز پژوهش‌ها توافق ژنو را بررسی کرده است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفته است ما پیش از توافق نامه ژنو از متن آن با خبر نبودیم و در جلسات کارشناسی نیز حضور نداشتیم؛ اما دلیلی هم برای حضور مجلس در این مذاکرات و جلسات کارشناسی وجود ندارد. جلالی گفته است: «مرکز پژوهش‌های مجلس پس از توافق نامه ژنو روی ابعاد حقوقی، سیاسی و اقتصادی این توافق از زوایای مختلف در قالب کمیته‌های پژوهشی بررسی‌هایی انجام داده است.» جلالی همچنین درباره پژوهش‌های انجام شده گفته است: «این پژوهش‌ها به دست مسئولان و مقامات رسمی کشور از جمله مسئولان وزارت امور خارجه رسیده است.»

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار