سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 24463
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » واکنش‌ها به دیدار دوباره ظریف و کری
Print This Post

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که برای شرکت در کنفرانس مونیخ به آلمان سفر کرده است،روز گذشته در حاشیه این کنفرانس با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد.گرچه اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه ضمن رد خبرسازی‌ها درباره دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا تاکید کرد، این دیدار در چارچوب مذاکرات هسته‌ای و نشست آتی ایران و ۱+۵ بوده است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از تهران امروز، دیدار دوباره وزرای خارجه ایران و آمریکا در مونیخ بازتاب گسترده رسانه‌ای داشته است و در این میان برخی رسانه‌های خارجی مانند رویترز گزارش داده که کری در این دیدار خطاب به ظریف گفته است که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران ادامه خواهد داشت. این دیدار در حاشیه همایش سالانه امنیتی مونیخ آلمان انجام شده است و وزارت امورخارجه کشورمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که این دیدار در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ انجام شده است. پیش از این هم و در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ که به توافق شش ماهه هسته‌ای ژنو منجر شد، وزیر امور خارجه با جان کری دیدار داشت که این دیدار انتقاداتی را به‌دنبال داشت و ظریف خود نیز برخی انتقادات را پذیرا شد. البته درباره دیدار تازه کری و ظریف هم برخی خبرهای دیگر منتشر شده است که وزارت خارجه با اشاره به برخی از این خبرها اعلام کرده است: هرگونه خبرسازی درباره محتوای این دیدار در گفت‌وگوهای انجام شده دقیق نبوده و مورد تایید نیست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که برای شرکت در کنفرانس مونیخ به آلمان سفر کرده است،روز گذشته در حاشیه این کنفرانس با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد.گرچه اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه ضمن رد خبرسازی‌ها درباره دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا تاکید کرد، این دیدار در چارچوب مذاکرات هسته‌ای و نشست آتی ایران و ۱+۵ بوده است.

ظریف درباره دیدارش با جان کری که در پی درخواست وزیر خارجه آمریکا و در محل اقامت وی برگزار شده گفته است: «در این دیدار برخی مسائل کلی مرتبط با دور بعدی مذاکرات ایران با ۱+۵، در مورد نحوه پیگیری بحث هسته‌ای و شروع و ادامه مرحله بعدی مطرح شد. بحث‌های کلی که نیاز است در ابتدا مطرح شود برای اینکه دنبال شود.» ظریف گفته است: «در همه موارد این بحث‌ها را با شفافیت بر اساس حقوق مردم ایران و ضرورت رسیدن به یک راه حل قابل قبول مبتنی بر رعایت حقوق مردم و طرف‌های مذاکره مطرح کردیم.»

تحریم‌ها را ادامه می‌دهیم

گرچه وزارت خارجه با این اقدام خود تلاش کرد چیزی از محتوای گفت‌وگوی روز گذشته ظریف و جان کری منتشر نکند، اما جن پساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک پیام توییتری نوشت جان کری ومحمدجواد ظریف در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار کردند. خبرگزاری رویترز نیز از قول یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا که درباره دیدار ظریف و کری صحبت کرده اعلام کرده است: «جان کری بر اهمیت حسن‌نیت هر دو طرف در ادامه مذاکرات و نیز پایبندی ایران به تعهداتی که تحت برنامه اقدام مشترک عهده‌دار شده، تاکید کرده است. وی همچنین اعلام کرده است که آمریکا اجرای تحریم‌های کنونی علیه ایران را ادامه می‌دهد.»

ایران آماده نیست

وزیر خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز و اینترنشنال مدیا آسوشیتس گفته است: «ایران آماده نیست از تحقیقات درباره سانتریفیوژ‌های مورد استفاده برای تلخیص اورانیوم صرف‌نظر کند.» وی همچنین گفته است: «من نیز شخصا حاضر نیستم در مورد این موضوع مذاکره کنم.» ظریف که در مونیخ به سر می‌برد، گفته است: «ما قرار است بخش‌های مختلفی از برنامه هسته‌ای را مورد بررسی قرار دهیم اما فکر نمی‌کنم تکنولوژی و علم ارتباطی با عدم اشاعه داشته باشند.» ظریف در ادامه گفته است: «به‌نظر ما اگر تمام طرفین حسن‌نیت و تمایل داشته باشند که موارد مختلف را برای پرداختن به هدف مشترک یعنی صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، بررسی کنند،ما هم آماده‌ایم،زیرا معتقدیم این کار به‌نفع ماست و ما نیت دیگری نداریم. بنابراین از نقطه نظر تئوریک، این مذاکرات نباید زیاد سخت باشند، دستیابی به توافق درباره جزئیات شاید سخت‌تر باشد، بنابراین باید منتظر ماند و دید.»

۵+۱ تا حد زیادی به تعهدات خود عمل کرده

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرگزاری رویترز درباره اقدامات گروه ۵+۱ درباره توافق ژنو گفته است: «شش قدرت جهانی تا حد زیادی به تعهدات خود در تعلیق تحریم‌ها پایبند بوده‌است، اما هم‌‌اکنون برای دیدن نتایج این اقدامات در تجارت ایران بسیار زود است.» ظریف با بیان اینکه در این مدت شاهد تاثیرات روان شناختی اقدامات گروه ۵+۱ بوده‌ایم گفته است باید منتظر پیامدهای عملی این اقدام بر پتروشیمی و تجارت بود.

مذاکرات ۱۸ فوریه

ظریف که پس از دیدار با کاترین اشتون زمان دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ بر سر توافق نهایی را ۲۸ بهمن یعنی ۱۸ فوریه تعیین کرده است درباره این دور از مذاکرات و در پاسخ به سوالی درباره انتظاراتی که در مذاکرات ۱۸ فوریه دارد و همچنین درباره اینکه دستیابی به توافق نهایی چقدر به طول خواهد انجامید، گفته است: «این ملاقات تنها بخشی از یک مذاکرات برای نیل به توافق نهایی است. این اولین قدم از گام نهایی بوده من انتظار دارم که اندکی زمان ببرد.» ظریف در این راستا در مونیخ با یوکیا آمانو نیز دیدار داشته است. در این ملاقات که در محل اقامت محمدجواد ظریف در هتل بایریشه هوف محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ انجام شده است، دو طرف درباره همکاری‌ها ی ایران و آژانس درمورد برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو و تبادل نظر کرده‌اند.

توافق نهایی در تابستان

یوکیا آمانو نیز در سخنرانی خود در کنفرانس مونیخ درباره زمان مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است: «: ایران و آژانس در ۸ فوریه(۱۹ بهمن) مذاکراتی خواهند داشت تا درباره مرحله دوم ۶ گام عملیاتی بحث کنند.»آمانو در ادامه گفته است: «کارکرد ما نظارت و راستی‌آزمایی اجرای توافق ژنو است.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفته است: «من می‌دانم که این سخت است که به موضوع ابعاد نظامی احتمالی پرداخت. اما وظیفه ما این است که اطمینان دهیم که برنامه هسته‌ای انحرافی پیدا نمی‌کند.» آمانو در نهایت تاکید کرده است که ایران و آژانس توافق کرده‌اند که به همه موضوعات باقیمانده بپردازند و این اقدامات دلگرم‌کننده بوده است. شبکه المیادین نیز اعلام کرده است یوکیا آمانو از همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس ابراز خرسندی کرده و با اشاره به اینکه در انتظار تداوم این همکاری‌ها در آینده هستیم، گفته است: «امیدواریم توافق نهایی با ایران در تابستان (۲۰۱۴) محقق شود.»

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار