سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 31543
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » هشدار درباره بازگشت شارلاتانیزم مطبوعاتی
Print This Post

رفتار دوگانه با مطبوعات، جدای از آن که به لحاظ مبانی سیاست ورزی غلط است، یادآور دو دوره تلخ سیاسی است. سرکوب کردن تمامی رسانه های منتقد در دولت سازندگی فراگیر بود و مماشات با مطبوعات هتاک در دوره اصلاحات، تا جایی که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب آن دوره شارلاتانیزم مطبوعاتی لقب گرفت.

به گزارش سلام دلفان – یکی از رایج ترین ژست های تبلیغاتی سیاسیون کشور، دفاع از آزادی بیان و محکوم کردن توقیف و برخورد با رسانه هاست. در حالی که به هیچ وجه نمی توان این دو موضوع را به طور مطلق صحیح یا غلط دانست. همان طور که واژه آزادی نیز در تمام مکاتب فلسفه سیاسی، واژه‌ای مشروط است و از اطلاق پیرامون مفهوم آن پرهیز می‌شود، از آزادی بیان نیز نمی‌توان به طور مطلق، سخن گفت بلکه براساس قاعده عقلایی، مشروط به چارچوب قانون و شرع است.

شرعی که نظام باورهای دینی و اعتقادات توده‌های مردم مومن و انقلابی ایران اسلامی و قانونی که پشتوانه آن نظام سیاسی کشور است و مسلماً آن آزادی که به این دو لطمه بزند مطلوب نیست. از سوی دیگر محکوم نمودن مطلق توقیف و برخورد با رسانه ها و جلوگیری از اشتباهات آن ها نیز اشتباه است بلکه باید دید که علت آن چه بوده است؟

اگر علت این برخورد حفظ حریم و چارچوب قانون و شرع بوده است این برخورد مطلوب و در غیر این صورت نامطلوب است. بر همین اساس روزنامه بهار و آسمان به دلیل زیر سوال بردن ضروریات شرعی و اهانت به احکام مسلم قرآنی توقیف می شوند و البته روزنامه قانون و نشریه چشم انداز علی‌رغم درج مطالبی علیه احکام شرع مقدس اسلام و ارتکاب تخلف رسانه ای مورد تساهل و تسامح قرار می گیرند. خُنُک آن که در این میان نشریه هایی مانند یالثارات، وطن امروز و ۹دی بدون اینکه مصداقی از این تخلفات را مرتکب شده باشند با برخورد هیأت نظارت و توقیف مواجه می شوند آن هم به جرم نقد عملکرد دولت.

این رفتار دوگانه با مطبوعات، جدای از آن که به لحاظ مبانی سیاست ورزی غلط است، یادآور دو دوره تلخ سیاسی است. سرکوب کردن تمامی رسانه های منتقد در دولت سازندگی فراگیر بود و مماشات با مطبوعات هتاک در دوره اصلاحات، تا جایی که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب آن دوره شارلاتانیزم مطبوعاتی لقب گرفت. گزارش حاضر، بیانگر بازگشت همان نویسنده ها و همان جریان هتاکی و اباحه گری و همان شیوه مماشات دولت با این جریان است.
این گزارش را تا انتها بخوانید تا بدون تردید به نگرانی مقام معظم رهبری، مراجع و علما نسبت به بازگشت تجدید نظرطلبان به عرصه مطبوعاتی کشور پی ببرید. جالب آن که رئیس جمهور در نطق خود در خصوص همین بخش از رسانه ها که عمدتا همسویی با دولت را از خود نشان می دهند، می گوید: «منتقدین دولت و مخالفان دولت آزادند و آزاد خواهند بود اما بگذارید به همان اندازه همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند و نقد سازنده کنند.» و یک هفته بعد از آن نشریه ۹دی توقیف می شود.

سوال این جا است که آیا رئیس جمهور نشریه ۹دی را جزو همراهان خود حساب کرده که نگران این توقیف بوده است؟ قطعا اینطور نیست چرا که سوگمندانه رئیس دولت منتقدان خود را بی سواد و مغرض می نامد! آیا مقصود رئیس جمهور از همراهان دولت، نشریه‌هایی است که در ورای پوسته ای از حمایت از دولت به تجدد نظر خواهی در مبانی دینی همت گماشته اند و احکام شرعی را زیر سئوال می برند و به مقام امیرالمؤمنین اهانت و جسارت کرده اند؟

آیا چنین نشریاتی را می توان همراه دولت نامید، دولتی که بر اساس اصول قانون اساسی وظیفه حمایت از اصول دینی را بر عهده دارد. شاید انتشار این گزارش رئیس جمهور محترم را به تجدید نظر در همسو خواندن چنین رسانه هایی با دولت خود وادارد. بیانات رهبر فرزانه در اولین روز سال، تکلیف طیف های مختلف مردم در حوزه فرهنگ را مشخص کرد که «[نخبگان، مراجع فکری و متدینین] نگاه نقادانه خودشان را نسبت به اوضاع فرهنگی کشور داشته باشند و تذکر بدهند.» نوشتار حاضر که باز نشر مطالب بعضی مطبوعات نشان دار است در همین راستا و به منظور تذکر نسبت به اوضاع فرهنگی کشور و خطاب به دولت و در راس آن، رئیس جمهور که خود فردی “روحانی”و پایبند به مقدسات دینی و ملی مطبوعات است و همه دلسوزان نظام، منتشر می شود.

پیش از این نیز در ایام اصلاحات مشابه همین هتاکی ها و اباحه گری ها به دفعات در مطبوعات رخ داده بود و کتابی به همت جمعی از طلاب و روحانیون فاضل قم با عنوان “آزادی یا توطئه” توسط دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر منتشر شد. ثبت تخلفات مطبوعاتی رسانه ای آن دوره به عنوان سندی در تاریخ سیاسی ایران باقی ماند.
پیشاپیش از همه مخاطبین ارجمند نشریه بابت درج این مطالب موهن به نقل از نشریات هتاک پوزش می طلبیم اما در دوره ای که وزارت ارشاد خود را به خواب زده و تمام توانش را برای خنثی کردن منتقدان به کار بسته، یادآوری آن به مسئولان امر، لازم و اجتناب ناپذیر است.
با مرور این گزارش دلیل نگرانی مقام معظم رهبری درحوزه فرهنگ و تذکرات پی در پی مراجع تقلید، خبرگان ملت، علما و متدینین به خوبی روشن می شود. هر چند در تدوین این گزارش بعضی موارد مبتذل  وتوهین های بی شرمانه نسبت به مقدسات ملت حذف گردیده است.

اکنون در حالی در ایام سالگرد سخنرانی رهبر حکیم انقلاب در تاریخ دوم اردیبهشت سال ۷۹ با موضوع شارلاتانیزم مطبوعاتی هستیم که جمله حضرت ایشان مبنی بر نگرانی در حوزه فرهنگ در جمع مجلس خبرگان، دل همه دلسوزان نظام را به درد آورده است: “یک مسئله هم مسئلهی فرهنگ است؛ که آقایان هم حالا معلوم شد که نگرانی دارید، بنده هم نگرانم. مسئله فرهنگ، مسئله مهمی است.”  در ادامه به بازخوانی بخشی از بیانات ایشان پرداخته ایم که بسیار منطبق با شرایط امروز ماست.

«من نه با آزادی مطبوعات مخالفم، نه با تنوّع مطبوعات. اگر به جای بیست عنوان روزنامه، دویست عنوان روزنامه در این کشور در بیاید، بنده خوشحالتر هم خواهم بود و از اینکه روزنامه‌های کشور زیاد شوند، هیچ احساس بدی ندارم. اگر مطبوعات، آنطوری که در قانون اساسی هست، مایه روشنگری باشند؛ مصالح کشور را رعایت کنند، به نفع مردم قلم بزنند، به نفع دین قلم بزنند، هرچه بیشتر باشند، بهتر است. اما امروز مطبوعاتی پیدا می‌شوند که همه همّتشان، تشویش افکار عمومی و ایجاد اختلاف و بدبینی در مردم و خوانندگانشان نسبت نظام است! ده عنوان، پانزده عنوان روزنامه، گویا از یک مرکز هدایت می‌شوند؛ با تیترهای شبیه به هم در قضایای مختلف. قضایای کوچک را بزرگ می‌کنند و تیترهایی می‌زنند که هرکس این تیترها را می‌بیند، خیال می‌کند که همه چیز در کشور از دست رفته است! اینها امید را در جوانان می‌میرانند؛ روح اعتماد به مسئولان را در آحاد مردم کشور تضعیف می‌کنند و نهادهای اصلی کشور را مورد اهانت و توهین قرار می‌دهند! من نمی‌دانم مدل اینها کجاست و کیست!؟ مطبوعات غربی هم اینطور نیستند! این یک نوع شارلاتانیزم مطبوعاتی است که امروز بعضی از مطبوعات در پیش گرفته‌اند! در دنیایی که برای بعضی از روزنامه های ما مدل روزنامه نگاری است، اگر مسئولی، وزیری، حتی رئیس جمهوری دزدی کند، می نویسند و افشا میکنند؛ اگر جنایت کند، افشا می‌کنند؛ اگر رشوه خواری کند، تیتر می زنند و می گویند؛ اما به قانون اساسی کشور حمله نمیکنند؛ به مجلس قانونگذاری حمله نمیکنند. ممکن است از قوانین مصوّب انتقاد کنند، تحلیل کنند؛ اما در قبال یک قانون، هوچی بازی راه نمی‌اندازند. اینها از صاحبان اصلی این روش‌ها هم قدم جلوتر گذاشته‌اند! قانون اساسی، مورد اهانت؛ سیاست‌های اصلی کشور، مورد اهانت؛ قضایای کوچک، درشت‌نمایی شده! … من بارها به مسؤولان دولتی تذکّر داده‌ام و به طور جدّی از آنها خواسته‌ام که جلوِ این وضعیت را بگیرند. این اسمش محدود کردن مطبوعات نیست. این اسمش جلوگیری از انتقال آزاد اطّلاعات نیست – انتقال سالم اطّلاعات مورد تأیید ماست. این معنایش جلوگیری از نفوذ دشمن است. جلوگیری از به ثمر رسیدن توطئه تبلیغاتی دشمن است. من وجود این جریان تبلیغاتی و مطبوعاتی را به حال کشور، به حال جوانان، به حال آینده، به حال انقلاب و به حال ایمان مردم مضر می‌دانم. این جریان، دائم درصدد قداست شکنی از مسائل اساسی اسلامی است. مباحث اسلامی را زیر سؤال میبرند؛ انقلاب را زیر سؤال می‌برند؛ نه با بیان منطقی، با روش‌های بسیار غلط که جز در مطبوعات ناسالم در دوره‌هایی که بوده، انسان نمی‌تواند نظیر و شبیه اش را پیدا کند.»

(۱ /۲/ ۷۹) بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران

هشدار درباره بازگشت شارلاتانیزم مطبوعاتی
دانلود

هشدار درباره بازگشت شارلاتانیزم مطبوعاتی
دانلود

هشدار درباره بازگشت شارلاتانیزم مطبوعاتی
دانلود

هشدار درباره بازگشت شارلاتانیزم مطبوعاتی
دانلود

هشدار درباره بازگشت شارلاتانیزم مطبوعاتی
دانلود

منبع: هفته نامه ۹ دی

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار