سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 32329
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » گزیده ای از سرمقاله روزنامه های پنجشنبه
Print This Post

سرمقاله روزنامه های کیهان،خراسان،رسالت،وطن امروز و …را میتوانید در این قسمت بخوانید.

در ابتدا ستون یادداشت روز،روزنامه کیهان را میخوانید که به مطلبی با عنوان«طوفان سیاه به خانه برمی‌گردد!»نوشته شده توسط محمد صرفی اختصاص یافت:

درباره تعداد تروریست‌های خارجی در سوریه آمار دقیقی وجود ندارد که البته با توجه به وضعیت بحران سوریه، چندان هم غیرطبیعی نیست. آمارها در این زمینه حاکی از وجود دهها هزار تروریست در سوریه است. اگر چه در این زمینه آمارهای متفاوتی دیده می شود اما کارشناسان و موسسات پژوهشی و امنیتی در یک مورد هم نظر هستند و آن هم این که اتباع بیش از ۷۰ کشور دنیا در سوریه مشغول کشت و کشتارند!
مرکز بین المللی مطالعات رادیکالیسم و خشونت سیاسی (واقع در لندن)، در پژوهشی اعلام کرده است بیش از یک چهارم جنگجویان خارجی در سوریه، اتباع کشورهای غربی هستند و در این لیست اتباع کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، سوئد، بلژیک، استرالیا، کانادا و آمریکا بیشترین آمار صادرات تروریسم را به خود اختصاص داده‌اند. تصویری که امروزه غرب از سوریه به نمایش می‌گذارد، و نتیجه حاصل از این بمباران تبلیغاتی آن است که؛‌ اسد مظهر دیکتاتوری و خشونت است،شهروندان خود را با گازهای شیمیایی قتل عام می‌کنند و سوریه میدان و صحنه نبردی فرقه‌ای و مذهبی است.

پس عجیب نیست اگر علاوه بر جنایتکاران محکوم به اعدام یا حبس‌های طویل‌المدت و آدمکشان حرفه‌ای، که با قید رفع محکومیت و یا دریافت دستمزدهای کلان به سوریه اعزام می‌شوند، چند هزار جوان مسلمان اروپایی نیز به سراب جهاد(!) در راه خدا و رسیدن به سعادت اخروی پای در چنین مهلکه‌ای بگذارند و برای سرنگونی حکومت اسد و شهادت در این راه، با دلارهای نفتی اعراب خلیج فارس راهی ترکیه شده و از آنجا به راحتی و سرعت خود را در میدان نبرد بیابند و به اولین گروه شورشی بپیوندند. اما دنبال کردن جنگ از یوتیوب و مبارزه کردن با دیکتاتوری ادعایی اسد در فیس بوک و توئیتر یک چیز است و حضور در صحنه نبرد واقعی یک چیز دیگر. جایی که تروریست‌ها به راحتی سر می برند و به صغیر و کبیر و نظامی و شهروند عادی  و کودک و بیماران بستری در بیمارستان‌ها و… نیز رحم نمی‌کنند.

کاروان به اصطلاح جهادی‌ها به سوی سوریه در حالی روان است که کشور آفریقایی «مالی» از این منظر، شایستگی بیشتری برای میزبانی چنین جنگجویانی دارد. ارتش فرانسه ماه‌هاست که به مالی رفته و مسلمانان این کشور را قتل عام می‌کند. همان کاری که یک قرن پیش، استعمار به زور سرنیزه می‌کرد. اما چرا جهادی‌های غرب به کمک مسلمانان مالی نمی‌روند؟ چرا کسی مبارزه با استعمارگران غربی در کشوری آفریقایی را افتخار نمی‌داند؟ آن ۵۰۰ جوان فرانسوی که به اذعان وزیر خارجه این کشور برای جهاد به سوریه رفته‌اند، می‌دانند مالی کجاست و ارتش کشورشان آنجا چه می‌کند؟! شما خودتان چند خبر و تحلیل و گزارش در این مورد خوانده و دیده‌اید؟حال جوان اروپایی که به مدد فریبکاری غول‌های رسانه‌ای، برای تقرب به خدا راهی سلاخ خانه جنگ سوریه شده است، به سرعت دچار تناقض و دوگانگی شدیدی می‌شود و تصویر ذهنی او از صحنه نبرد فرو می‌پاشد. فهمیدن این موضوع که امروزه نظام سوریه به اتهام حضور در محور مقاومت علیه رژیم اسرائیل، آماج چنین هجمه عجیب و غریبی است، هوش چندانی نمی‌طلبد. پس یا باید چشم خود را به روی واقعیت عینی بسته و به جریان خشونت و کشتار بپیوندد و یا سرخورده و فروپاشیده از درون، راه بازگشت در پیش گیرد.

چیزی حدود یک سال پیش -یعنی در دومین سال بحران سوریه- هیچ کس نگران این موضوع نبود. باد موافق می وزید و طوفان سیاه جنگجویان چندملیتی می‌رفت تا با سلطه بر دمشق، کار سوریه را یکسره کند. اما به تدریج ورق جنگ برگشت و امروزه خوشبین‌ترین مقامات و کارشناسان ضد نظام اسد نیز، امیدی به سقوط آن ندارند. مروری بر رخدادهای میدان نبرد و مواضع و اظهارات سران کشورهای صادرکننده تروریسم، حاکی از نگرانی شدید آنها از بازگشت این طوفان سیاه به مبداء خود دارد. مواضع و تحرکات اخیر کشورهای غربی و چاره اندیشی درباره معضل جهادی های بازگشته از سوریه، آشکارا حکایت از عمق این نگرانی دارد. اغلب غربی‌هایی که راهی سوریه می‌شوند، به گروه تروریستی داعش می‌پیوندند. اخیرا یکی از این افراد با لهجه آمریکای شمالی، ویدئویی را منتشر کرده که در آن می‌گوید؛ به همه ظالمان آمریکایی! ما می‌آییم و همه شما را از بین می‌بریم!

تصور میزان فاجعه بار بودن چنین سیگنال‌هایی برای کشوری مانند آمریکا – با ویژگی دسترسی آسان به اسلحه و شکاف ها و زمینه‌های گوناگون عصیان- چندان سخت نیست.غربی‌ها برای مقابله با این تهدید امنیتی که روز به روز نیز با افزایش تعداد مسافران اروپایی بازگشته از سوریه، گسترش می‌یابد، وارد عمل شده‌اند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده است کشورش از آخرین تکنولوژی‌ها برای ردیابی کسانی که قصد دارند به جنگ سوریه ملحق شوند، استفاده خواهد کرد و  تماس‌های تلفنی و پیام های الکترونیک برای کشف چنین سرنخ هایی ردیابی می‌شوند. دولت انگلیس دست به دامن مادران انگلیسی شده و «کمپین ملی مشارکت زنان» را راه‌اندازی کرده است. هدف از این کمپین مشارکت زنان برای جلوگیری از مشارکت همسران و فرزندانشان در جنگ سوریه عنوان شده است. فرانسه نیز در اقدامی مشابه از مادران خواسته فعالیت‌های اینترنتی فرزندان جوان خود را کنترل و در صورت مشاهده ارتباط آنان با سایت‌های مشوق جنگ در سوریه، مقامات مسئول را در جریان بگذارند. در همین زمینه دیوید کامرون – نخست وزیر انگلیس- و اولاند ژانویه سال جاری میلادی دیدار و راهکارهای مقابله با این تهدید مشترک را بررسی کردند.

اخیراً نیز جوانی نروژی در بازگشت به کشورش، در فرودگاه دستگیر و علی رغم مجروحیت راهی زندان شد. وی از میدان سوریه بازمی‌گشت. اینها تنها چند نمونه از این دست است و مقامات امنیتی غرب بارها اذعان کرده اند، شناسایی تمام مسافران جهادی سوریه امکان پذیر نیست و آنها به راحتی می‌توانند در اروپا جابجا شده و به آمریکا نیز بروند. تهدیدات امنیتی از سوی تروریست‌های اجاره‌ای و بعضاً فریب خورده مختص غربی‌ها نیست و این نگرانی برای برخی کشورهای عربی بخصوص عربستان سعودی بسیار شدیدتر است. تا جایی که این کشور از مجازات زندان‌های طویل‌المدت برای اتباع خود که قصد بازگشت از جبهه بی‌سرانجام سوریه را دارند، خبر داده است. این در حالی است که پیش‌تر، برخی منابع از گسیل زندانیان این کشور به سوریه برای نبرد علیه حکومت اسد خبر داده بودند. البته کشورهایی مانند عربستان، قطر، ترکیه، اردن و… که علاوه بر صادرات تروریست، خرج کشتار در سوریه را نیز متقبل شده‌اند، داستانی غم انگیزتر دارند که پرداختن به آن فرصتی مجزا می‌طلبد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‌ (۲۹ دی ماه ۱۳۹۲) فرمودند؛ «یک جریانی به‌ وجود بیاید که مسلمانها را تقسیم کند به مسلم و کافر! عدّه‌ای را به‌عنوان کافر هدف قرار بدهد، مسلمانها را به جان هم بیندازند! چه کسی می‌تواند شک کند که وجود این جریانها و پشتیبانی این جریانها و تَمویل (حمایت مالی) این جریانها و دادن سلاح به اینها کار استکبار است و کار دستگاه‌های امنیّتی خبیث دولتهای استکباری است؟ می‌نشینند و برای همین کار برنامه‌ریزی می‌کنند. دنیای اسلام باید به این مسئله بپردازد؛ این خطر بزرگی است. متأسّفانه بعضی از دولتهای مسلمان، بی‌توجّه به این اختلافات دامن می‌زنند؛ نمی‌فهمند که دامن زدن به این اختلافات، آتشی خواهد افروخت که دامن همه‌ آنها را خواهد گرفت.»موج تروریسم صادراتی غرب و دست‌نشانده‌های منطقه‌ای آنها، به صخره سخت مقاومت خورده و سرشکسته و آکنده از خشم و نفرت در راه بازگشت به خانه است. غربی‌ها باید هم نگران بومرنگِ تروریسم باشند. این آغاز ماجراست.

سید محمد اسلامی در مطلبی با عنوان«آزادراه حُمص، بن بست واشنگتن»چاپ شده در ستون سرمقاله روزنامه خراسان اینطور نوشت:

آزادی حُمص به طور غیرمنتظره ای با سفر احمد جربا، رئیس ائتلاف مخالفان دولت سوریه به واشنگتن همزمان شده است. درست همان زمانی که ارتش سوریه وارد خرابه‌هایی می شود که از ماه های سلطه تکفیری ها بر شهر حمص بر جای مانده، احمد جربا نیز وارد پایتخت آمریکا می شود. استاندار حمص اعلام کرده است که نخستین ماموریت ارتش، خنثی کردن مین ها و بمب هایی است که ارثیه ماه ها حکومت تکفیری ها بر این منطقه است. شهروندانی که در این ماه ها زندانی گروه های تکفیری بودند، چشم به راه و منتظر بازگشت آرامش و صلح به کوچه و خیابان های شهرشان هستند. در مقابل دفتر رئیس ائتلاف مخالفان دولت سوریه هم اعلام کرده است که احمد جربا به واشنگتن آمده تا موافقت دولت آمریکا را برای ارسال سلاح های استراتژیک به سوی مخالفان مسلح دولت سوریه جلب کند. دولت آمریکا در بیش از یک سال گذشته حاضر نشده است که ائتلاف مخالفان را به عنوان تنها نماینده قانونی دولت سوریه یا به قول خودشان به عنوان دولت انتقالی در این کشور به رسمیت بشناسد. به نظر نمی رسد که این سفر نیز بتواند تغییر چندانی در سیاست واشنگتن در قبال اپوزیسیون غیرمسلح دولت سوریه ایجاد کند. تمام دلایلی که تاکنون دولت اوباما را از رسیدن به وضعیت مطلوب اش در سوریه باز می داشت، اکنون یا همچنان به قوت خود باقی است و یا این که قوی تر شده است.

واقعیت آنچه یک سال پیش به عنوان شایعه حضور القاعده پشت پرده نیروهای مسلح درگیر با ارتش سوریه مطرح بود، اکنون برای همه روشن شده است. اندیشکده مطالعات استراتژیک آمریکا در جدیدترین گزارش خود درباره نقش القاعده در بحران سوریه، تصریح می کند که القاعده همچنان تلاش می کند میدان جنگ در سوریه را به کارزاری تبدیل کند که پایگاه از دست رفته این گروه در افغانستان را در سوریه برایش احیا کند. گفته می شود درگیری های خونین بین گروه جبهه النصره و گروه داعش تاکنون بیش از ۲۰ هزار کشته داشته است. ۲ گروهی که با خاستگاه اندیشه سلفی، از نمونه های شاخص تروریسم فرقه ای در روزگار کنونی غرب آسیا و شمال آفریقا هستند. این در حالی است که ناتوانی اپوزیسیون سیاسی به سرکردگی احمد جربا نیز از گذشته بیشتر شده است.

امروز دیگر از حلقه اخوانی شامل مصر، ترکیه و قطر خبری نیست. مصر پرچم دار جریان ضداخوانی در جهان اسلام شده است. قطر نیز به عربستان و چند کشور دیگر عرب حاشیه خلیج فارس وعده داده دست از پشتیبانی اخوان المسلمین بردارد. حزب عدالت و توسعه در ترکیه هم درگیر مسائل داخلی خود و درگیری با جماعت گولن، چپگراها و … است. در حوزه میدانی هم دیگر کسی از ارتش آزاد مخالفان سخن نمی‌گوید. ارتشی موهوم که قرار بود ابزار ائتلاف مخالفان در عرصه تحولات میدانی سوریه باشد. این در حالی که شرایط دولت سوریه و ارتش این کشور روز به روز بهبود می یابد. بشار اسد با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مانور ثبات سیاسی برگزار می کند. ارتش سوریه نیز در ادامه رویکرد ماه های گذشته گلوگاه های حمایت کشورهای منطقه از تروریست ها را کنترل می کند.

چندی پیش رابرت فورد، سفیر سابق ایالات متحده در سوریه میهمان اندیشکده ولسون سنتر این کشور بود که از جمله اندیشکده های نزدیک به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است. دیوید میلر، از کارشناسان این اندیشکده از آقای دیپلمات سوال کرد که آیا آینده سوریه واقعا در دایره منافع ملی آمریکا می گنجد. فورد به میلر پاسخ داد که ایالات متحده تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار برای بحران سوریه هزینه کرده است، اما او نیز می داند که ماجرای سوریه دیگر برای بسیاری از آمریکایی ها خسته کننده شده است. پاسخ میلر نشان می دهد که افتتاح دفتر نمایندگی ائتلاف مخالفان دولت سوریه در واشنگتن، چیزی نیست جز یک نمایش سیاسی که افق روشنی نیز پیش روی مخالفان قرار نمی دهد. اینچنین شاید بتوانیم وضعیت سوریه را در این ۲ عبارت نمادین خلاصه کنیم: « آزادراه حُمص، بن بست واشنگتن»

 

بخش حقوقی روزنامه رسالت مطلبی را با عنوان«چمسئولیت مدنی نهادهای نظارتی ه می‌شود؟»در ستون سرمقاله خود به چاپ رساندند که به شرح زیر است:

آقای جهانگیری هم گزارش یک ماهه اقدامات ستاد در برخورد با ویژه‌خواران را به رئیس‌جمهور می‌دهند و رئیس‌جمهور در تاریخ ۱۳/۱۱/۹۲ از ایشان تشکر می‌کند و در پایان هم می‌نویسد گزارشی منظم از پیشرفت کار را به اینجانب ارائه دهید.آنچه افکار عمومی از این نامه‌نگاری به دست آوردند، نتیجه ملموسی در برخورد با ویژه‌خواران اطلاع‌رسانی نشده بویژه آنکه در مورد موضوع رانت ۶۵۰ میلیون یورویی هیچ اطلاع‌رسانی نشد. گزارشات یک ماهه هم متوقف شد. یک‌شنبه گذشته دکتر احمد توکلی از یک ویژه‌خواری دیگر به مبلغ ۸۵ میلیون یورو به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار به مجلس ارائه داد و معلوم شد عزم راسخی در دولت برای برخورد با این ویژه‌خواری‌ها وجود ندارد چرا که آقای توکلی در پایان گزارش خود به مجلس آورده است: ادامه مکاتبات با بانک‌مرکزی را وظیفه خود نمی‌دانم و ان‌شاءالله از طریق مراجع قانونی موضوع را پیگیری می‌کنم.

برای کشف یک رانت یا ویژه‌خواری چه مکانیسم‌هایی در کشور وجود دارد. آیا یک نماینده مجلس وظیفه‌اش کشف ویژه‌خواری و پیگیری آن است و در این پیگیری هرچه مظلومانه فریاد بزند، کسی هم به دادش نرسد؟مکانیسم‌های حقوقی و نظارتی پیش‌بینی شده در قوانین کشور دقیق است اما چرا این مکانیسم‌ها جواب نمی‌دهد.مثلا سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی بانک مرکزی باید از باب حفظ و صیانت از بیت‌المال وفق ماده ۱۵۱ قانون تجارت اولین کسی باشد که این ویژه‌خواری را کشف و به مرجع قضائی معرفی کند. چرا او ساکت است؟دومین مکانیسم نظارتی بازرس قانونی بانک پاسارگاد باید صدایش بلند شود و زنگ خطر ویژه‌خواری مذکور را به صدا درآورد.سومین صدا می‌تواند از بازرس قانونی شرکت سپید استوار آسیا بلند شود که تاجر خاص از این طریق امتیاز ویژه را کسب کرده است. آیا بازرسان قانونی شرکت‌ها و نیز سازمان حسابرسی که در نقش بازرس قانونی شرکت‌های دولتی و بانک‌ها عمل می‌کنند، مسئولیت مدنی در این باب ندارند.

هیئت نظارت بانک مرکزی که مسئولیت‌های کلیدی در رعایت حسن اجرای قوانین و مقررات دارد، چرا ساکت است؟آقای توکلی یک نماینده دلسوز و شجاع مجلس است. مجلس خود یک نهاد نظارتی مستقل با اختیارات ویژه و قانونی دارد. هیئت‌‌های مستشاری دیوان محاسبات براساس بندهای “هـ”،”ی”، “ح” و “ط” ماده ۲۳ قانون دیوان محاسبات صلاحیت ورود به این پرونده را داشتند چرا ورود نکردند.چرا آقای توکلی مستند به این مواد از دیوان محاسبات نمی‌‌خواهد رسما به موضوع ویژه‌خواری ۶۵۰ میلیون یورویی ورود پیدا کند و وفق ماده ۲۳ “رسیدگی” و “انشای رای” نمایند.سازمان بازرسی کل کشور در این‌باره چرا ساکت است؟آیا موضوع رانت ۶۵۰ میلیون یورویی در سایه سکوت نهادهای نظارتی باید به بوته فراموشی سپرده شود؟

مهدی جندقی ستون یادداشت روز،روزنامه وطن امروز را به مطلبی با عنوان«دغدغه ملت عملکرد دولت»اختصاص داد که در ادامه میخوانید:

۱ـ روزهای ابتدایی ۱۳۹۳ با تبلیغات و اظهارنظرهای عجیب و غریب و بعضا توهین‌آمیز برای انصراف از دریافت یارانه آغاز شد. حتی رئیس‌جمهور از مردم درخواست می‌کرد فرم یارانه را پر نکنند.۱۲ روز آخر فروردین نیز فرآیند ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی انجام شد و نتیجه این همه‌پرسی، «بله» ۹۷ درصدی مردم به یارانه نقدی بود. ۱۸ روز از پایان آن رفراندوم گذشته و طبیعی است مسؤولان باید بعد از ارائه آمارهای رسمی از آن، به تحلیل موضوع بپردازند. دولت باید پیام مردم را درک کرده و با برنامه‌ریزی مناسب زمینه بهبود معیشت مردم را فراهم کند. دولتی‌ها باید به ملت توضیح دهند که هدف از جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها با آن همه اشکالات اساسی چه بود و قرار است در آینده چه اقداماتی انجام شود. مسؤولان باید توضیح دهند با چه استدلالی از انصراف میلیون‌ها نفر سخن گفتند در حالی که فقط ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ثبت‌نام نکردند که برخی از آنها اصلا اجازه ثبت‌نام نداشتند؟ دولت باید پاسخ بسیاری از ابهامات فرآیند ثبت‌نام را بدهد و برنامه‌های آینده اقتصادی را تشریح کند تا آن امید اقتصادی مدنظر دولت به جامعه تزریق شود اما…

۲ـ ۱۸ روز بعد از ثبت‌نام یارانه‌ها و آغاز رسمی فاز دوم هدفمندی با یک فضای رسانه‌ای قابل تامل مواجه بودیم که به نظر می‌رسد مسؤولان دولتی خواسته یا ناخواسته از این فضا استقبال می‌کنند. در این مدت بعضی دولتی‌ها نیز آگاهانه یا ناآگاهانه به این فضا دامن زده و موجب شده‌اند دولت از هدف اصلی خویش دور بماند. اظهارات و اخباری که در این ۱۸ روز از دولت منتشر می‌شود به جای اینکه فضایی اقتصادی را ترسیم کند، فضایی سیاست‌زده را القا می‌کند. به عبارت بهتر بعد از آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، ناگهان حاشیه‌ها پررنگ شد و دغدغه برخی رسانه‌ها و مسؤولان، یک مستند و یک همایش و سخنرانی یا لغو سخنرانی فلان چهره سیاسی شد. «رابطه بنی‌اسرائیل با اصلاح‌طلبان»، «مستند من روحانی هستم»، «شکایت از سازندگان مستند»، «کشیدن ترمز تندروها»، «به‌در ‌کردن کسانی که صدای خوبی دارند»، «بند ۳۵۰ زندان اوین» و… از موضوعات مورد توجه دولتمردان و رسانه‌های حامی آنها در این مدت بود. آیا تعمدی در اینکه حاشیه‌ها پررنگ شود و مسائل سیاسی بیشتر از مطالبات اقتصادی مورد توجه قرار گیرد، وجود دارد؟

۳ـ گویا بعد از همه پرسی یارانه‌ای، برخی مسؤولان در شوک نتیجه آن قرار گرفتند و هنوز نمی‌توانند پیام ملت را درک کنند. مردم پول نقد یارانه را به وعده‌های نسیه ترجیح دادند و با وجود تبلیغات بسیار و جنون‌آمیز، دعوت دولت به انصراف را نپذیرفتند. ملت می‌خواهد مشکلات اقتصادی رفع شود و گرانی‌های خسته‌کننده به پایان برسد. مردم با ثبت‌نام در سایت رفاهی به دولت پیام دادند از مسؤولان تدبیر و برنامه‌ریزی درست اقتصادی می‌خواهند و خواستار آن هستند اقتصاد دغدغه اول مسؤولان باشد. بازگو‌کردن پیام ملت، اصلا یک موضوع سیاسی نیست بلکه بحثی کاملا اقتصادی است. مردم می‌خواهند بدانند دولت چه برنامه‌ای برای آینده اقتصاد دارد تا بازار خودرو، ارز، سکه و کالاهای اساسی به آرامش برسد. در دولت سابق نیز وقتی حاشیه‌ها پررنگ‌تر از متن شد و مسائل سیاسی به جای معیشت مردم، دغدغه مسؤولان شد، رشد اقتصادی کند و در نهایت منفی شد. آیا مسؤولان دولت فعلی هم می‌خواهند همان راه را بروند؟

۴ـ ثبت‌نام ۹۷ درصدی مردم، افزایش نرخ سوخت و سایر حامل‌های انرژی و مساله افزایش نرخ‌ها از مسائل بسیار مهم این روزهای ماست. دولت پاسخ صریحی به برخی ابهامات نمی‌دهد؛ اینکه چند درصد مردم درآمد خود را زیر ۶۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند، اینکه دولت برای حذف ثروتمندان از دریافت یارانه نقدی چه برنامه‌ای دارد، اینکه ملاک دولت از پولدار بودن یک خانوار چیست، موضوع سقف درآمدی چه شد، اصلا دولت چگونه می‌خواهد بی‌نیازان را شناسایی کند، مسؤولان برای حمایت از تولیدکنندگان چه برنامه‌ای دارند، بعد از پایان زمان ۲ ماهه دستور به تولیدکنندگان برای عدم‌افزایش قیمت چه اتفاقی خواهد افتاد،  بازار خودرو چه موقع از دست دلالان خارج می‌شود، موضوع کارت انرژی و غیر‌نقدی‌ شدن یارانه نقدی چیست؟ و… گویا مسؤولان اقتصادی پاسخ‌های روشنی در این باره ندارند و هنوز در شوک ثبت‌نام مردم قرار دارند. دغدغه مردم اقتصاد و معیشت است اما فضای رسانه‌ای حامی دولت در یک دنیای دیگر سیر می‌کند و مسؤولان نیز به آن دامن می‌زنند.

آیا اظهارنظر درباره قوم بنی‌اسرائیل و اظهارات عجیب و غریب درباره یک مستند دانشجویی و حاشیه‌های فرهنگی، واجب‌تر از دغدغه اقتصادی مردم است؟ بارها تاکید کردیم که می‌دانیم همه مسؤولان دولت یازدهم می‌خواهند وضعیت اقتصادی بهبود یابد و کسی نمی‌تواند منکر این مساله شود اما موضوع فقط خواستن نیست و عمل‌کردن است. با حاشیه‌سازی و سیاست‌بازی، دولت به اهداف تعیین شده اقتصادی نمی‌رسد و همین حاشیه‌ها و سیاست‌زدگی‌ها در چند ماه اخیر موجب اتخاذ برخی تصمیم‌های غلط اقتصادی شد و رئیس دولت را مجبور به عذرخواهی کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون سرمقاله اش در «تحلیل سیاسی هفته »روز پنجشنبه خود اینطور به چاپ رساند:

گرچه هفته جاری با سالروز شهادت هادی آل محمد(ص) آغاز شد و ملت ایران داغدار سوگ دهمین پیشوای هدایت حضرت امام علی النقی(ع) بود؛ امام همامی که با روشنگریهای خود، طالبان سعادت را تا سر منزل مقصود راهنمایی کرد و افشاگر ظلم و بیداد حاکمان جور شد، ولی با نزدیک بودن سیزدهم ماه رجب و سالروز طلوع خورشید ولایت از خانه کعبه و میلاد خجسته مولی الموحدین حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام، نسیم خجستگی و شادمانی وزیدن گرفته است.در پی آغاز ثبت نام برای تحت پوشش قرار دادن کلیه افراد فاقد بیمه در ابتدای ماه جاری، در نیمه اردیبهشت نیز طرح تحول نظام سلامت در کشور کلید خورد، طرحی که با اجرای کامل آن می‌توان امیدوار بود که بیماران دیگر جز درد و رنج بیماری، مشکلات دیگری همچون هزینه‌های سرسام آور دارو و درمان نداشته باشند و بیماران ساکن شهرها تنها ۱۰ درصد هزینه‌ها و بیماران روستایی و عشایری تنها ۵ درصد هزینه‌های درمان خود را بپردازند.

علاوه بر این بیمارستان‌ها موظف شده‌اند تمام داروها و لوازم پزشکی بیماران را تهیه کنند اما آیا صرف اعلام این تحول کافی است و بیمارستانهای دولتی برای چنین تحول مهمی آماده هستند؟ آیا امکانات و تسهیلات تشخیصی و درمانی و همچنین داروهای مورد نیاز مردم به حد نیاز در بیمارستانهای دولتی فراهم است. اینها سؤالاتی است که باید رفته رفته به پاسخ آنها رسید.رئیس جمهور دیروز در ادامه سفرهای استانی دولت یازدهم به ایلام رفت؛ استانی که با وجود دارا بودن ظرفیت‌های فراوان در بخش کشاورزی، صنعت و معدن به دلایل مختلف از سطح پائینی از رفاه و توسعه برخوردار است. این استان با نرخ بالای بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند که شاید یکی از دلایل آن، بیگانگی استان با توسعه صنعتی باشد. معدود واحدهای صنعتی ایلام هم نوعاً با نیاز منطقه تناسبی ندارند و یا اینکه پس از مدتی بر اثر بی‌توجهی و سوء مدیریت تعطیل می‌شوند یا با کمتر از نیمی از توان خود، کار می‌کنند. متأسفانه این استان به دلیل عدم توجه دولتها در مقابله با عوامل فقر و محرومیت، به یک استان “مهاجرفرست” تبدیل شده که قطعاً توجه دولت یازدهم به ظرفیت‌های استان و سرمایه‌گذاری در این منطقه می‌تواند باعث توسعه و رفع محرومیت از این استان شود.

در این هفته مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ درباره گام پایانی توافقنامه ژنو در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد و این درحالیست که به گفته محمد جواد ظریف در چهارمین نشست مذاکرات سیاسی که ۲۴ اردیبهشت در وین برگزار می‌شود، مذاکرات سیاسی با کاترین اشتون برای نگارش متن جامع توافق با گروه ۱+۵ آغاز خواهد شد که رسیدن به نتیجه، بستگی به حسن نیت طرف غربی دارد.در هفته جاری به مناسبت روز معلم، گروهی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب ملاقات کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هدف اصلی از این دیدار را ابراز ارادت به جامعه معلمان و احترام به مقام تعلیم و تربیت خوانده و خاطرنشان کردند: “همه ما زیر بار منت معلمان هستیم. بنابر این تکریم حرفه معلمی باید در جامعه، همگانی و نهادینه شود.”

ایشان در عین حال فرزندان مردم را امانتی نزد معلمان خوانده و در تشریح ابعاد اصلی حرفه معلمی گفتند: “تعلیم علم و دانش، وظیفه مهمی است اما مهمتر از آن، یاد دادن تفکر به کودکان و نوجوانان است.” رهبر انقلاب “سطحی نگری و سطحی آموزی” را موجب زمین‌گیر شدن جامعه برشمرده و افزودند: “اگر دانش آموزان روحیه تفکر و روشن فکر کردن صحیح را از معلم خود یاد بگیرند، آینده کشور نیز برپایه تفکر و منطق استوار می‌شود. بنابر این معلمان عزیز در این زمینه، وظیفه سنگینی برعهده دارند.” رهبر انقلاب نگاه و توجه به جریانهای سیاسی، جناحی و حزبی را “سمی برای آموزش و پرورش” خوانده و افزودند: متأسفانه در دورانی، این نگاه غالب شد و خسارتهای فراوانی به همراه آورد.

این هفته در تحولات بین المللی، تشدید خشونت‌ها در اوکراین، برگزاری انتخابات مجلس در عراق و تشدید تحرکات کودتاچیان مصر در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مهمترین موارد خبری را تشکیل می‌دادند. در اوکراین، همزمان با مداخله ارتش برای سرکوب گروههای جدایی طلب، شهرهای بیشتری در شرق این کشور صحنه ناآرامی‌ها شد و معترضان طرفدار روسیه و جدایی طلب بسیاری دیگر از مراکز دولتی، ساختمان‌های اداری و امنیتی را اشغال کردند.اعتراض‌ها در چند شهر منجر به خشونت و درگیری شد که مرگ شماری را در پی داشت. خونین‌ترین این حوادث در شهر “اودسا” رخ داد که در آن حادثه ۴۳ نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر مجروح شدند. کشته شدگان عمدتاً از معترضین هوادار روسیه بودند که در آتش سوزی عمدی در ساختمان اتحادیه کارگری “اودسا” توسط طرفداران دولت مرکزی اوکراین کشته شدند.

اوضاع در شرق اوکراین روز به روز وخیم‌تر می‌شود و دولت اوکراین اذعان کرده است توان مهار بحران در این منطقه را ندارد. در این میان، دولت مرکزی اوکراین همسو با حامیان غربی‌شان دولت روسیه را متهم به تشدید بحران در شرق اوکراین کرد‌ه‌اند درحالی که مسکو، این اتهام را رد کرده و غرب را عامل اصلی بروز رویدادهای اخیر و خشونت‌های خونبار معرفی می‌نماید.به هر حال آنچه که از چشم انداز تحولات اوکراین بر می‌آید، تیرگی بیش از پیش اوضاع در روزهای پیش رو می‌باشد و غرب که در روزهای نخست سقوط دولت طرفدار روس و روی کار آمدن غربگرایان، از تغییرات اوکراین به وجد آمده بود اکنون در اوکراین گرفتار شده است و این گرفتاری غرب روز به روز عمیق‌تر می‌شود.روزهای گذشته، عراقی‌ها به پای صندوق‌های رأی رفتند تا ترکیب مجلس آتی را که اولین مجلس پس از خروج اشغالگران می‌باشد تعیین کنند. مجلس عراق به این دلیل اساسی که نخست وزیر، رئیس‌جمهور را تعیین می‌کند در صحنه سیاسی عراق نقش تعیین کننده دارد و قدرتمندترین نهاد سیاسی محسوب می‌شود. گفته شده است که درصد قابل توجهی در انتخابات شرکت کرده‌اند و به خصوص، این مسئله پس از خروج اشغالگران و در زمانی که بسیاری از مناطق این کشور طی ماههای اخیر صحنه اقدامات گسترده تروریستی بوده است حائز اهمیت می‌باشد. نتایج خام و غیررسمی حکایت از پیشی گرفتن جناح “دولت قانون” وابسته به نوری مالکی دارد. بنابه این گزارش‌ها، گروه نوری مالکی اکثریت قابل ملاحظه‌ای از کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص داده است.

درصورت تأئید رسمی این گزارش‌ها می‌توان انتظار داشت نوری مالکی برای یک دوره دیگر، نخست‌وزیر عراق باشد. این درحالی است که گروههای رقیب، و حامیان منطقه‌ای آنها هزینه‌های مالی و تبلیغی هنگفتی را صرف کردند تا از پیروزی مجدد مالکی و حفظ ابتکار عمل در دست جناح شیعه جلوگیری نمایند. حضور اکثریت قابل توجه در انتخابات، شکستی برای تروریست‌ها،‌ تکفیری‌ها، گروههای زیاده‌خواه و مزدور و شیوخ عرب حامی این گروهها بود که می‌تواند بازگشت امنیت و ثبات به عراق را قوت بخشد.این هفته، ژنرال سیسی، رهبر کودتاچیان مصر در ادامه سیاست سرکوب مخالفان اعلام کرد که گروه اخوان المسلمین از این پس دیگر امکان ادامه حیات نخواهد داشت و از بین خواهد رفت. اظهارات این ژنرال تازه به دوران رسیده درحالی مطرح می‌شود که اخوان المسلمین از سابقه حدود یکصد ساله در صحنه سیاسی مصر برخوردار است هر چند این گروه پس از به قدرت رسیدن در مصر، رفتار و سیاست‌های بحث برانگیز و نامعقولی را پیش گرفت که جای انتقاد داشت و همین رفتارها، بهانه را به نظامیان داد تا توطئه استقرار حکومت کودتا در مصر را محقق سازند.

بارزترین اشتباه حاکمان وابسته به اخوان المسلمین، اتخاذ سیاست انحصارطلبانه و ایجاد زمینه فرقه‌گرایی بود که اوج آن در ماجرای شهادت “شیخ شحاته” روحانی شیعه نمود پیدا کرد. با این حال این مسئله دلیل این نمی‌باشد که کودتاچیان بتوانند گروه‌های ریشه‌دار سیاسی مصر به ویژه اخوان المسلمین را از صحنه حذف کنند و قطعاً این اقدامات آنها در نقطه‌ای، به شکست و ناکامی منجر خواهد شد.

مطلبی که علی چگینی در ستون سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان«عدم پشتیبانی بازار از افزایش‌ قیمت مسکن»به چاپ رساند به شرح زیر است:

عرضه‌کنندگان مسکن با ارائه قیمت پیشنهادی فراتر از قیمت‌های معاملاتی به دنبال حداکثر کردن سود خود هستند. قیمت پیشنهادی به قیمت ارائه شده توسط فروشنده‌ها در فایل‌های فروش اطلاق می‌شود و  قیمت معاملاتی، قیمت تحقق یافته در مبایعه‌نامه‌ها است. با این حال، فاصله میان این دو قیمت نمی‌تواند از حد مشخصی فراتر رود. چراکه در صورت عدم پشتیبانی بازار، قیمت‌های پیشنهادی ناچار از تعدیل خواهند بود.شواهد بازاری حاکی از افزایش نسبی قیمت‌های پیشنهادی مسکن در روزهای اخیر است. با این حال بازار مسکن همانند هر بازار دیگری از عرضه و تقاضا تشکیل شده و قوانین بازار در آن جاری است؛ بنابراین افزایش فاصله میان دو نرخ پیشنهادی و معاملاتی، حاکی از مقاومت بازار در مقابل خواسته فروشندگان است. در این راستا، نگاهی به حجم تولید مسکن طی سال‌های اخیر، حاکی از آن است که تزریق هر شوکی به این بازار، با مکانیزم عرضه انبوه، خنثی می‌شود. در سال جاری وجود پدیده «مازاد‌عرضه» در بازار مسکن به عنوان عامل قوی در تعادل‌بخشی به قیمت مسکن عمل می‌کند.

نگاهی به بازار مسکن نیز گویای این مهم است که قیمت اسمی یک متر مربع مسکن در تهران در اردیبهشت سال جاری، تقریبا برابر با مدت مشابه سال گذشته است (با لحاظ تورم عمومی می‌توان اذعان به کاهش قیمت واقعی مسکن کرد).بر این اساس به‌رغم تلاش برای القای تورم روانی به این بازار، قیمت‌ها از روند طبیعی برخوردار هستند و بر این اساس به نظر می‌رسد دامن زدن به افزایش قیمت‌های پیشنهادی مسکن، نمی‌تواند تاثیر محسوسی بر قیمت‌های معاملاتی آن داشته باشد. هرچند این سخن به معنای ثبات قیمت اسمی مسکن در سال جاری نیست و با لحاظ عوامل موثر بر بازار مسکن انتظار می‌رود رشد قیمت اسمی مسکن در سال جاری حول و حوش تورم عمومی در حرکت باشد. علاوه بر تحلیل‌های اقتصادی، به منظور بهره‌مندی از دانش تجربی فعالان بازار مسکن، اخیرا دفتراقتصادمسکن، یک نظرسنجی از تعدادی از گروه‌های کارشناسی و اقتصاددانان ازجمله متخصصان اقتصاد مسکن به عمل آورد تا به این پرسش پاسخ دهند که بازار مسکن در سال ۹۳ را چگونه ارزیابی می‌کنند. در این میان، اکثر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، گزینه تغییر قیمت مسکن حول و حوش تورم عمومی را انتخاب کردند و بیشترین آرا بعد از آن، به گزینه تغییر قیمت مسکن، کمتر از تورم عمومی اختصاص پیدا کرد. در این میان گزینه افزایش قیمت بیشتر از تورم، در رتبه پایین آرا قرار گرفت. نتیجه ضمنی این نظر سنجی نیز موید نبود پتانسیل شوک قیمتی مسکن در سال جاری بوده و قوت گزینه رشد قیمت مسکن حول و حوش تورم عمومی را افزایش می‌دهد.

روزنامه حمایت را میخوانید که در ستون سرمقاله اش به مطلبی با عنوان«سطحی نگری عامل زمین گیری آموزش و پرورش»به قلم سید محمد مهدی موسوی پرداخت:

«هر قدر در آموزش و پرورش هزینه و سرمایه گذاری شود، نسبت به دستگاه‌های دیگر، نتیجه مضاعف خواهد داشت چرا که این دستگاه، ریشه و مبنای همه پیشرفت‌های حال و آینده کشور است.»بیت‌الغزل رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار روز گذشته هزاران نفر از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور با ایشان البته تنها ناظر به جملات فوق نبود، اما به اجمال می‌توان گفت که از منظر معظم له حمایت و پشتیبانی همه دستگاه‌ها به خصوص بخش‌های بودجه ای دولت از آموزش و پرورش امری کاملاً بایسته به شمار می‌رود.ایشان البته در این دیدار، «سطحی نگری و سطحی آموزی» و نیز «نگاه و توجه به جریان‌های سیاسی، جناحی و حزبی» را به سان آفات و سموم برای آموزش و پرورش توصیف نموده و وزیر و مسئولان آن را از اُفتادن در چنین ورطه‌هایی بر حذر داشتند.بی‌تردید از جمله بزرگ‌ترین آسیب‌هایی که می‌تواند متوجه نظام آموزش و پرورش شود این موضوع است که توانمندی و پویاییِ انقلابی این نهاد و دستگاه بزرگ و الهام بخش، زیر تیغ سیاسی‌کاری کند و کم اثر شده و در حصار تنگ و خطرناک اندیشه‌های حزبی و جناحی، قرار گرفته و فرسوده شود.از سویی باید توجه داشت که سیاست‌زدگی در فضای چنین نهادی، مانع از توجه عمیق و جدی مسئولان این وزارتخانه به مباحث بنیادین خود به ویژه در راستای تحقق اهداف مدنظر در سند تحول وزارت آموزش و پرورش می‌شود.

مقوله آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت میلیون‌ها دانش‌آموز، نه یک موضوع شخصی و جناحی که به راستی از اهم اموری است که تأثیرات آن مستقیماً به حوزه تردیدناپذیر منافع و مصالح ملی مرتبط می‌شود.همچنین دچارشدن آموزش و پرورش و مدیران و معلمان و فرهنگیان عزیز به آفاتی چون رخوت و سستی، روزمرگی و نیز اسیرشدن در سیستم فرسوده اداری و بروکراتیک و غفلت از خلاقیت و نوآوری، از دیگر عواملی است که منجر به زمین‌گیری سیستم تعلیم و تربیت کشور می‌شود.از این حیث لازم است که در یک رویکرد وحدت‌آمیز ملی، با واقع‌نگری در شرایط موجود از آرمان‌گرایی در راستای دست یابی به اهداف متعالی غفلت نکرد.در واقع تجمیع واقع‌نگری و آرمان‌گرایی، امروز وظیفه همه مسئولان و کارگزاران نظام به خصوص سکانداران عرصه تعلیم و تربیت کشور و معلمان گرانقدر است که با بیش از ۱۶ میلیون دانش آموز این مرز و بوم و میلیون‌ها نفر از والدین آنها، مستقیم یا غیرمستقیم سر و کار دارند.

و در آخر ستون سرمقاله روزنامه مردم سالاری را میخوانید که به مطلبی با عنوان«
پاسخگویی؛ دولت یا مجلس»نوشته شده توسط امیر طاهر خانی اختصاص یافت:

عملکردهایی که دولت نهم و دهم از خود بر جای گذاشت. کشور را در حوزه‌های گوناگون به خصوص اقتصادی، سیاسی و… با بن‌بست مواجه کرد. در چنین فضایی مردم فهیم با خلق حماسه بزرگ در غالب مشارکت گسترده و با انتخاب درست و حداقلی خود در جهت گشودن این گره‌های کور و مشکلات برآمدند.هر چند انتظار این بوده و هست که عقلای همه جریانات سیاسی به خصوص مجلس شورای اسلامی و همچنین کسانی که خود را داعیه‌دار دلسوزی برای نظام و کشور می‌دانند در جهت رفع مشکلات عدیده مردم بیش‌از پیش تلاش نمایند. اما واقعیت این است که با وجود برخی جریانات تندرو همسوی اصولگرایی در آغازین روزهای شروع به کار دولت تدبیر و امید، تمام همت و ظرفیت خود را معطوف به این امر داشتند که به هر شکل ممکن دولت را زمین‌گیر کنند فلذا در این مسیر به هر گونه اقدامی مبادرت ورزیدند. لذا با سازماندهی فعالیت‌ها و سنگ‌اندازی‌های خود در همه زمینه‌ها تلاش نمودند که به مردم القاء نمایند که اگر مردم برخلاف اراده جریان اقلیت حرکت کنند نتیجه‌ای در برنخواهد داشت. در این بین مجلسیان ابتدا با رای عدم اعتماد به وزرای کلیدی پیشنهادی دولت، ساز مخالفت را در آغاز راه محکم نواختند، تا با این اقدامات شاید رئیس دولت تدبیر و امید را برخلاف خواست عمومی به انفعال وا دارند تا وعده‌های داده شده را به فراموشی بسپارد. ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که هر چند دولت نوپا با حداقل ابزارهای در اختیار چه از منظر بودجه و از نظر نیروی انسانی تلاش کرد به سمت تحقق وعده‌ها و شعارهای داده شده حرکت نماید. اما کارشکنی‌های پیدا و پنهان، حرکت دولت در جهت رفع مشکلات و نیل به اهداف را کند کرد.

برخی از مجلسیان و اقلیت تندروی آن با تغییر رویکرد از تعامل به تقابل در صدد ناکارآمد جلوه دادن دولت یازدهم برآمدند. این رویکرد مجلس با این فرض آغاز شد که اگر دولت ضعیف و ناکارآمد جلوه داده شود، اگر شعارهای انتخاباتی دولت تدبیر و امید محقق نشود، اگر مذاکرات سرنوشت‌ساز هسته‌ای جهت رفع تحریم‌های ظالمانه به شکست بینجامد، اگر موانع اقتصادی و مشکلات معیشتی رنج‌آور مردم سامان نیابد، اگر تورم لجام گسیخته مهار نگردد، اگر مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری گسترده‌ای که دامن‌گیر نظام گردیده آغاز نگردد، در نتیجه موجب ایجاد یاس و ناامیدی از دولت اعتدال شده و موجبات فرصت بازسازی وجهه از دست رفته خود را خواهند یافت تا شاید باری دیگر مردم برای آنان و منتقدان در مقابل دولت و تفکر تدبیر و امید فرش قرمز پهن خواهند کرد، که تحلیل‌ها غیر از این را نشان می‌دهد.

لذا به نظر می‌‌رسد در این بین لازم است که تمامی گروه‌ها و جریانات داخل نظام ضمن حفظ مواضع مستقل سیاسی خود دولت را در حل مشکلات و معضلات مردم و کشور یاری دهند. اما با این وجود متاسفانه یکی از مهمترین ارکان نظام همانا نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخلاف شعار تعامل و همکاری تمام تلاش‌ها را معطوف به کند کردن و ناکامی دولت نموده‌اند. در این راستا هر چند بر طبق قانون اساسی استیضاح از اختیارات قانونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود اما این روزها شاهدیم که حجم سنگین و گسترده سوالات و خواسته‌های غیرمعقول از وزرا که عموما هم در خارج از حوزه اختیارات و مسوولیتشان در مجلس مطرح است که بعضا تشخیص اینکه سوالات جنبه سیاسی دارد یا قانونی برای همه فعالان سیاسی و غیرسیاسی جامعه آسان است. به طوری که گفته می‌شود این حجم از سوالات با سوالات مطرح شده یک دوره از عمر دولت گذشته برابری می‌کند. این امر نشان‌دهنده آن است که مجلس در شعار خود مبنی بر تعامل و همکاری صادقانه عمل نمی‌کند، از طرفی زمزمه تشکیل کمیته‌های خاص جهت استیضاح زود هنگام برخی از وزرای کلیدی دولت یازدهم با هدف فشار فزاینده که به دور از ابتدایی‌ترین بدیهیات منطق سیاسی است، حکایت از عزم جدی مجلس اصولگرا به خصوص برخی از افراطیون مجلس برای مقابله با دولت اعتدال دارد این در حالی است که مدت زمان زیادی از عمر دولت جدید نمی‌گذرد و در این مدت اندک دولت حتی نتوانسته به دلیل حجم زیادی از مشکلات به ارث مانده از دولت قبل، برنامه‌های خود را عملیاتی کند و هنوز نمی‌توان قضاوت عادلانه و درستی از عملکرد مثبت یا منفی دولت ارائه کرد.

مردم با پرسش‌های هشت ساله خود از دولت اصولگرای نهم و دهم که تنها به دنبال دانستن چرایی وضعیت موجود هستند بار دیگر توسط همان مجلس اصولگرا شاهد ادامه حاکمیت تفکرات گذشته هستند دولت یازدهم به همراه مردم به دنبال بایدها برای خروج از وضعیت گذشته است اما مجلس اصولگرا به دنبال نبایدهایی است که ماحصل این رویکردها همانا رنجش و زحمت بیش از پیش مردم چیز دیگری را به همراه نخواهد داشت. در این بین دولت با هرگامی که به دنبال تغییر حرکت می‌کند با کارت زرد مجلس روبه‌رو شده و از مسیر باز ایستاده و ادامه طریق را ناممکن می‌بیند. این در حالی است که مردم و دولت به دنبال حداقل‌هایی همچون نان شب هستند ولی مجلس به دنبال سوال، استیضاح و تفحص از دولت و اقدامات گذشته است.این رفتار و جهت‌گیری هدفمند مجلس چند گزینه را به اذهان عمومی متبادر می‌سازد:

۱- این عملکرد گویای آن است که مجلس با کنار گذاشتن شعار تعامل و همکاری درحل مشکلات مردم از وظیفه ذاتی خود که همانا نظارت است دور شده و یا آن را به طور کلی به فراموشی سپرده و به جای پرداختن به امور تقنین در کار اجرا دخالت نموده که گویا جای قانونگذار و مجری عوض شده است و یا به دلیل نداشتن برنامه منسجم و نقشه راه دچار نوعی سردرگمی شده است که این موضوع در روند انتخاب استانداران و مسوولین و جابه‌جاهایی‌های مرسوم و معمول در جریان تغییر دولت‌ها به وضوح آشکار گردید به نحوی که شائبه نگاه اجرای نمایندگان به جای نگاه تقنینی در بین مجلس نهم بیش از پیش قوت گرفت. فلذا در مقام عمل نیز مجبور به عملکرد فله‌ای گردیده که ارائه طرح‌های یک و دو و یا حتی سه فوریتی برخی از نمایندگان و بعضا استرداد طرح‌ها که عموما هم این طرح‌ها فاقد پشتوانه علمی و حقوقی و کارشناسی است، این امر را قوت می‌دهد. البته وجود برخی از چهره‌های کهنه‌کار و موجه مجلس که دارای پیشینه طولانی فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی در زمان‌های مختلف هستند این گزینه را تضعیف می‌کند. مگر اینکه نگاه دیگری وجود داشته باشد، امیدواریم که چنین نباشد؛ به زبان ساده‌تر مردم از رایی که به جریان اعتدال داده‌اند اظهار ندامت و پشیمانی کرده و بازگشت به گذشته در بین مردم جان تازه‌ای بگیرد. تا در این راستا جایگاهی را که از دست داده‌اند مجددا بازسازی نمایند.

۲- رفتار تقابل جویانه مجلس با دولت که افکار عمومی را در بهت و حیرت فرو برده ممکن است مبتنی باشد بر کنترل مجلس توسط برخی از تندروها که در اقلیت هم قرار دارند. گروه اقلیت با غوغاسالاری روند حرکت مجلس را از حالت طبیعی خارج کرده و کنترل مجلس را به دست گرفته‌اند. این جریان با استفاده از سیاست دوگانه و توهم افزایی در جامعه در برخورد با دولت و سایر نمایندگان سعی دارند ضمن دیکته اراده خود برمجلس، برنامه‌های سیاسی خود را پیش برده و برمجلس تحمیل و مجلس را از مسیر اصلی رسالت ذاتی خود منحرف نمایند. تحرکات آنان و بی‌تفاوتی هیات رئیسه مجلس و سکوت برخی از چهره‌های تاثیرگذار نشان از آن دارد که تا حدودی در برنامه‌های خود موفق بوده‌اند تا در ادامه بتوانند دولت را از هرگونه حرکت خارج از اراده شخصی نمایندگان بازداشته و دولت زمین‌گیر شود و در نتیجه عدم کارایی و تحقق اهداف و برنامه‌ها را به دنبال داشته باشد.

۳- برخی از جریانات پرقدرت که اصولا با دولت یازدهم از اساس هم مخالفت دارند و از طرفی سهم موثری از دولت را هم به خود اختصاص داده‌اند، برای به چالش کشیدن دولت و سهم‌خواهی بیشتر و کنترل آن، حمایت پنهان و غیرمحسوس و موثری از جریان اقلیت و منتقد دولت می‌نمایند تا بتوانند براساس برنامه از پیش طراحی شده و مدون، اولا: دولت را ناکارآمد کرده و از طرفی دولتمردان را دچار نوعی روزمر‌گی نمایند.ثانیا: بذر امیدی را که در بین اقشار مختلف مردم با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید روییده به یاس مبدل ساخته که این امر با هدف ناامید کردن ملت از جریان غیراصولگرایی صورت می‌گیرد.دستور کار این است که دولت نباید بتواند به شعارها و وعده‌های خود عمل کند، مردم و حامیان دولت باید به دلیل اقبال به برنامه‌های جدید هزینه سنگینی بپردازند. اگرچه ممکن است نتیجه آن توقف چندساله روند رشد و توسعه کشور و بازگشت به عقب باشد.عملکرد دوگانه مجلس اصولگرا در برخورد با دو دولت اصولگرا و اعتدال، افکار عمومی را دچار نوعی پارادوکس و تضاد فکری و تشکیک در صداقت و عملکرد مجلس نموده است لذا سوالاتی را در بین مردم و اذهان عمومی موجب شده که از سوی مجلس نیازمند پاسخ مستدل است:

-‌‌ مجلس نهم و به خصوص اصولگرایان تندروی آن صاحبان میراث و مسبب شکل‌گیری مدیریتی است که امروز دامن‌گیر کشور و مردم شده است. در این بین چرا مجلس به جای پاسخ دادن به عملکردها و کاستی‌های گذشته خود در مقام پرسش برآمده و دولتی که هنوز در حال چینش عوامل اجرایی و مدیریتی خود است را به پای میز سوال و یا استیضاح می‌کشاند؟

– چرا مجلس که امروز دولت را به توپ سوال بسته بدون اینکه خروجی لازم از عملکرد دولت وجود داشته باشد، چرا در برابر حجم زیادی از تخلفات، غارت‌های صورت گرفته از بیت‌المال، اختلاس‌های گسترده و کم‌کاری‌های ۸ سال گذشته سکوت کرد؟ و بعضا حمایت؟

– اگر به فرض که مجلس در همین ابتدای راه دولت اعتدال عجله فراوان برای حل مشکلات مردم دارد و در همین راستا اقدام به طرح سوال و استیضاح می‌نماید. این سوال مطرح است؟ چرا در طول دوران مدیریت هشت ساله لب به سخن، اعتراض، سوال نگشود. چرا؟

– چرا در برابر خیل عظیم بیکاری و تورم ایجاد شده که محصول عملکرد غلط مدیریت ۸ ساله گذشته بود، کوچکترین حساسیت و واکنشی نشان نداد؟

– چرا در برابر بن‌بست سیاست خارجی و تهدیدات و تحریم‌های فلج‌کننده که محصول اتخاذ سیاست‌های غلط بود، سکوت کرده و چاره‌اندیشی نکرد؟

و هزاران چراها و سوالات دیگر که امروز مجلس را در برابر افکار عمومی قرار داده که نمایندگان محترم نمی‌توانند به راحتی از کنار آنها عبور کنند و واضح و مبرهن است دفاع از منافع ملی و گشودن گره از مشکلات کشور و عبور از گردنه‌های خطرناک بر هر چیز دیگری ترجیح دارد و یاری رساندن به دولت در حل مشکلات و پاسخ به مطالبات عمومی و تسلیم در برابر خواست مردم از مهمترین امور در توجه به منافع ملی است.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار