سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 3279
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۰
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » تا کی اوضاع ایران باید اینطوری باشد؟/ عشایر را جمع کنیم و رضاخان را سرنگون کنیم
Print This Post
نمونه ای از روحیه شجاعت و ظلم ستیزی مرحوم شیخ فرج الله کاظمی در نامه ای به آیت الله بروجردی؛
سلام دلفان- امروز سالروز رحلت مجاهد نستوه و عالم ربانی حضرت آیت الله العظمی شیخ فرج الله کاظمی، یکی از بزرگمردان دیار دلفان است. دومین مطلبی که در پاسداشت مقام این ...

سلام دلفان- امروز سالروز رحلت مجاهد نستوه و عالم ربانی حضرت آیت الله العظمی شیخ فرج الله کاظمی، یکی از بزرگمردان دیار دلفان است.

دومین مطلبی که در پاسداشت مقام این بزرگمرد در سایت منتشر می شود به نمونه ای از روحیه شجاعت و ظلم ستیزی ایشان اشاره دارد. همچنین در این مطلب، به علاقه خاص شهید نواب صفوی به مرحوم شیخ فرج الله کاظمی نیز اشاره ای می شود:

آیت الله علی اصغر مروارید می گوید:

در زمان آقای بروجردی در عین حالی که در قم منبر می رفتم گاه گاهی هم به شهرستانها می رفتم. با مرحوم کمالوند هم آشنا بودم و در میان علما خیلی به ایشان علاقه مند بودم . ایشان یک شخصیت اجتماعی داشت یعنی اصلا استاندار و فرماندار در مقابلش خاضع بودند به قم که می آمد آقای بروجردی و همه علما احترام خاصی برایش قائل بودند من روی تواضعی که داشت خیلی دوستش می داشتم و به وی علاقه مند بودم. تقریبا مرحوم کمالوند در بین علما هم جامع ریاست ظاهری بود و هم مقام علمی اش خیلی خوب بود.

به هر حال چند سفر در ماه مبارک رمضان و محرم برای منبر به شهر او خرم آباد می رفتم که از آن دو- سه خاطره دارم:

یکی از خاطراتی که آقای کمالوند نقل کرد این بود که آقای شیخ فاضل فرج الله کاظمی (پدر آقای کاظمی که نماینده اطراف هرسین و کرمانشاه بود) یک قیافه خاصی داشت و از روحیه عشایری و لری برخوردار بود. مرحوم نواب صفوی خیلی به ایشان علاقه داشت و زیاد به هرسین و کوههای اطراف آن می رفت.

آقای کاظمی نامه ای به آقای بروجردی نوشت که «آقا تا کی اوضاع ایران باید این طوری باشد؟ هر کس حرف شما را می پذیرد از عشایر لرستان و بروجرد اینها را جمع کن. من نیز هر کس از عشایر این طرف (اطراف کرمانشاه) را که حرفم را می پذیرد جمع می کنم اینها را حرکت می دهم. شما هم از آن طرف بروجرد همه را حرکت بدهید بیاییم تهران و رضاشاه را از سلطنت خلع کنیم با او جنگ کنیم و او را بکشیم.» منبع: سایت آیت الله بروجردی

آنطور که در ادامه این خاطره آمده است آیت الله بروجردی نسبت به این مسئله مصلحت اندیشی کرده اند و شرایط را برای این اقدام محیا ندیده اند، امّا این خاطره از روحیه مجاهدانه و شجاعانه مرحوم شیخ فرج الله کاظمی حکایت دارد. و از این رو باید گفت؛ لقب مجاهد نستوه برای ایشان لقبی گزاف نیست.

یادش گرامی- روحمان با یادش شاد

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار