سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 40712
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » وعده‌های‌ رنگارنگ برای‌حفظ سود کارتخوان‌ها
Print This Post

در روزهای اخیر یکی از بانک‌های خصوصی به جای شفاف‌سازی موضع رسمی خود در قبال اخذ کارمزد با تبلیغات گسترده تلویزیونی وعده داده که به قید قرعه به کسانی که از طریق پایانه‌های فروش متصل به‌حساب این بانک، خرید کنند، تبلت هدیه می‌دهد.

 به گزارش سلام دلفان، همزمان با تلاش بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش‌های پایانه‌های فروش که در راستای منافع بانک‌هاست، برخی بانک‌ها در اقدامی جهت‌دار و با هدف حفظ دستگاه‌های پایانه‌های فروش اقدام به تبلیغات خاصی نظیر اعطای تبلت درصورت استفاده از پایانه‌های فروش متصل به‌حساب خود یا وعده اعطای وام‌های میلیاردی با نرخ سود ۲۲درصد کرده‌اند. تاکنون تنها ۲مدیرعامل بانک، برضرورت اخذ کارمزد تأکید کرده‌اند و باقی مدیران شبکه بانکی، ترجیح داده‌اند آشکارا از پیشنهاد بانک مرکزی حمایت نکنند و تنها به منافع بانک خود بیندیشند.

در روزهای اخیر یکی از بانک‌های خصوصی به جای شفاف‌سازی موضع رسمی خود در قبال اخذ کارمزد با تبلیغات گسترده تلویزیونی وعده داده که به قید قرعه به کسانی که از طریق پایانه‌های فروش متصل به‌حساب این بانک، خرید کنند، تبلت هدیه می‌دهد. یکی دیگر از بانک‌های نیمه خصوصی هم برای عقب‌نماندن از قافله در روزهای اخیر پیامکی گسترده به دارندگان پایانه‌های فروش با این مضمون ارسال کرده است: دارنده محترم پایانه فروشگاهی متصل به حساب‌های بانک… شما می‌توانید از تسهیلات بانکی ویژه با مزیت‌هایی از قبیل سقف مبلغ تا ۱۰میلیارد ریال، تسهیلات سرمایه ثابت، نرخ سود عقود مبادله‌ای و… بهره‌مند شوید.

وعده‌های رنگارنگ برای نگه‌داشتن مشتریان در حالی قوت گرفته است که براساس تصمیم بانک مرکزی، در آینده بانک‌ها حق دادن پایانه‌های فروش با قید اتصال به حساب‌های خود را نخواهند داشت و کسانی که بخواهند از دستگاه‌های پایانه‌های فروش استفاده کنند، می‌توانند از طریق سایت شرکت شاپرک ثبت‌نام کنند و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی، وظیفه اتصال به‌حساب مورد نظر و پشتیبانی از پایانه‌های فروش را براساس قرارداد با دارندگان این پایانه‌ها و توافق برسر کارمزدهای تراکنش برعهده خواهند داشت.

این اقدام بانک مرکزی البته باعث نگرانی برخی بانک‌ها شده است که احتمال می‌دهند پایانه‌های فروش کم‌کارکرد جمع‌آوری شود و حق انتخاب حساب برای اتصال به پایانه‌های فروش از بانک‌ها گرفته و به دارندگان این پایانه‌ها واگذار شود.

پیش‌بینی می‌شود که با تصمیم بانک مرکزی مبنی بر اخذ کارمزد از پایانه‌های فروش، برخی بانک‌ها در میدان رقابت نتوانند مشتریان و اصناف را با خود همراه سازند و مجبور خواهند شد تا پایانه‌های مازاد و کم‌کارکرد را از سطح مغازه‌ها جمع کنند. خبر تأیید نشده دیگر هم این است که پیش از این به‌دلیل اقدام مستقیم بانک‌ها در تحویل رایگان پایانه‌های فروش، بخشی از منابع بانکی خود را صرف تاسیس شرکت‌های تجاری و خدماتی مرتبط با پایانه‌های فروش کرده‌اند و حالا با تصمیم بانک مرکزی برای قطع رابطه بانک‌ها با تجارت پایانه‌های فروش، امکان دارد که برخی مدیران بانک‌ها اصرار داشته باشند که همچنان به‌طور غیرمستقیم در عرصه واردات و نصب و خدمات پشتیبانی پایانه‌های فروش دست داشته باشند.

واکنش بانک مرکزی به تصمیم دولت

بانک مرکزی در نخستین واکنش رسمی به ماجرای کارمزد تراکنش خرید پایانه‌های فروش با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بانک مرکزی با توجه به‌نظرات بانک‌ها و ارائه دهندگان خدمات پرداخت، در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار سیاست اخذ کارمزد خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیکی را بر مبنای الگوهای معیار بین‌المللی و با لحاظ شرایط کشور، در دستور کار قرار داد، به‌گونه‌ای که در نهایت بهای تمام‌شده ارائه خدمت، میان نظام بانکی و گیرندگان خدمات بانکی تسهیم شده و از تحمیل هزینه‌ها به عموم مردم پرهیز شود.

در اطلاعیه بانک مرکزی با اشاره به تصویب‌نامه ۶مهرماه امسال هیأت دولت تأکید شده است: پیش از اجرایی شدن طرح، موضوع در شورای پول و اعتبار مطرح و پس از اخذ نظرات اعضای شورا و برمبنای تصمیم اتخاذ شده، کارمزد خدمات خرید الکترونیکی از طریق پایانه‌های فروش به مرحله اجرا درمی‌آید.

منبع: همشهری

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار