سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50465
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تسهیلات پرداختی مسکن کاهش یافت
Print This Post

پرداخت تسهیلات مسکن از سوی مجموع بانک‌ها و موسسات کشور ۲٫۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش سلام دلفان، پرداخت تسهیلات بخش مسکن علاوه بر بانک مسکن از سوی دیگر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور نیز انجام می‌شود که به دلیل شرایط سهل‌الوصول‌تر و مبالغ بالاتر، گرایش افراد به موسسات مالی و اعتباری برای دریافت تسهیلات بیش از بانک مسکن است.
جدیدترین آمار اعلامی هم این موضوع را تایید می‌کند. در سال ۱۳۹۲ مجموع تسهیلات پرداختی بانک مسکن به بخش ساختمان و مسکن ۱۱۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که در مقایسه با پرداختی‌های کل شبکه بانکی ۴۰ درصد محاسبه می‌شود.

از دیگر سو مبلغ پرداختی بانک مسکن برای تسهیلات مسکن و ساختمان در سال ۱۳۹۲ حکایت از افت ۱۴٫۱ درصدی پرداختی‌ها دراد در حالی که شبکه بانکی در این سال مجموع پرداختی های مسکنی‌اش ۸٫۷ درصد افزایش یافته است. بنابراین با احتساب افت وام بانک مسکن، می‌توان گفت پرداخت تسهیلات مسکن از سوی مجموع بانک‌ها و موسسات کشور ۲٫۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۱ کاهش یافته است.

نسبت‌ها اما در سال ۱۳۹۱ کاملا متفاوت بوده است به طوری که در این سال اولا سهم بانک مسکن از کل پرداختی‌ها در این بخش به بیش از ۵۰ درصد رسیده بود و بانک مسکن بیشتر از نیمی از تسهیلات اعطا شده به ساختمان و مسکن را خود پرداخت کرده بود و دوم اینکه میزان پرداخت تسهیلات بانک مسکن ۶٫۵ درصد رشد یافته بود حال آنکه تسهیلات مسکنی سایر بانک‌ها و موسسات کشور با افت ۲۲٫۶ درصدی مواجه شده بود.

به این ترتیب در سال ۱۳۹۲ وضعیت بانک مسکن چه از لحاظ میزان پرداختی‌ها در بخش تسهیلات ساختمان و مسکن و چه از لحاظ سهم این پرداخت‌ها با افت همراه بوده است. براساس آمار افت سهم بانک مسکن در سال ۱۳۹۲، ۱۰٫۶ واحد درصد محاسبه می‌شود.

عدم دستور پرداخت در سال جدید

بانک مسکن به عنوان بانکی تخصصی در این حوزه وظیفه تامین مالی خریداران مسکن را برعهده دارد. به همین دلیل در سال‌های فعالیت خود حساب‌های ویژه‌ای نیز برای مشتریان خود تدارک دیده تا از طریق آن بخشی از نیازها را پاسخگو باشد.

یکی از این حساب‌ها نیز حساب مسکن جوانان است که با واریز سپرده مشخص ماهانه توسط صاحب حساب، ظرف ۱۵ سال، ۷۵ میلیون تومان تسهیلات اعطا می‌شود. اما بررسی میدانی خبرنگار تابناک نشان می‌دهد افتتاح حساب جوانان فعلا در دستور کار بانک قرار ندارد و برای انجام باید ابلاغیه جدید صادر شود./تابناک

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار