سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 42489
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ۴۷٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان‌خسارت سالانه سوانح رانندگی
Print This Post

به گفته صاحبنظران بیش از ۷ درصد تولید ناخالص ملی رقم خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم تصادفات کشور است که بر اساس آمارها و بر‌آورد‌‌ها در سال ۹۱ از مجموع ۶۷۵۷ هزار میلیارد ریال تولید ناخالص کشور حدود ۴۷۰هزار میلیارد ریال (۴۷هزار میلیاردتومان) خسارت به اقتصاد کشور وارد شده است.

به گزارش سلام دلفان، مرگ روزانه ۵۰ نفر بر اثر تصادف، ایران را در میان ۱۹۰ کشور جهان در رتبه ۱۸۹ از نظر ایمنی در تصادفات رانندگی قرار داده است به گونه‌ای که آمار تلفات ترافیکی هر هفته برابر با سقوط یک ایرباس با ۳۵۰ مسافر در کشور بر‌آورد می‌شود که این معضل همچنین هزاران میلیارد تومان خسارت به صورت مستقیم و غیر‌مستقیم به اقتصاد کشور می‌زند.

در حال حاضر در دنیا بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون وسیله نقلیه وجود دارد و سالانه یک میلیون و ۲۷۰ هزار نفر در جاده‌های سراسر جهان کشته می‌شوند که در این میان ایران با حدود ۱۸ هزار کشته در رتبه بالای تعداد کشته‌ها قرار دارد این در حالی است که سهم ایران در تعداد وسیله نقلیه در دنیا ۶/۱ است.

از سوی دیگر قاره آسیا ۱۶ درصد مساحت کل دنیا را به خود اختصاص داده و ۴۴ درصد حوادث رانندگی در این قاره رخ می‌دهد. اما ۴۵/۱ درصد سوانح رانندگی و تلفات جاده‌ای در کشور ما با ۷۵ میلیون نفر جمعیت اتفاق می‌افتد که به گفته رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در  نشست هم اندیشی «روز جهانی یادآوری قربانیان ترافیک» رتبه ایران از میان ۱۹۰ کشور جهان از نظر ایمنی در تصادفات رانندگی ۱۸۹ در سال ۹۱ بوده است که در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد این سوانح، خطای انسانی نقش اصلی را ایفا کرده است.

روزانه ۵۰نفر بر اثر تصادف جانشان را از دست می‌دهند

براساس آمار ۱۸ هزار نفری کشته‌های تصادفات، هر روز ۵۰ نفر جان خود را از دست می‌دهد.  سخنگوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با انتقاد از عملکرد رسانه‌ها در خصوص اطلاع‌رسانی درباره وضعیت تلفات انسانی در جاده‌های کشور گفت: زیبنده کشور ما نیست که هر سال ۱۸ هزار نفر در جاده‌های کشور جان خود را از دست بدهند و در زمینه اطلاع رسانی کار گسترده‌ای صورت نگیرد. امیدواریم این رسانه‌ها از خود سؤال کنند که ۱۸ هزار نفر به اندازه سقوط چند هواپیما تلفات به جامعه تحمیل می‌کند.

وی با بیان اینکه ۳۵ درصد از سوانح رانندگی در سطح شهرها منجر به مرگ هموطنان می‌شود، افزود: در حال حاضر ۵۰ درصد کشته‌شدگان حوادث رانندگی در شهرها موتورسیکلت‌سواران و عابران هستند که به دلیل عامل انسانی جان خود را از دست می‌دهند و در این میان بیش از ۵۰ درصد تصادفات جرحی مربوط به ۳ و نیم میلیون موتورسوار است و بیشترین تلفات تصادفات موتورسیکلت‌ها در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال است.

عابران پیاده نیمی از متوفیان حوادث رانندگی

به گفته رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در حال حاضر عابران پیاده نیمی از متوفیان حوادث رانندگی را در شهر تهران تشکیل می‌دهند. رانندگان خودرو‌ها و سرنشین‌های موتورسیکلت‌ها به ترتیب در جایگاه بعدی قرار دارند.

بر اساس سخنان شجاعی، ۵۰ درصد متوفیان به علت ضربه‌ای که به سر آنها وارد می‌شود، فوت می‌کنند. پس از آن خونریزی‌های شدید داخلی بیشترین علت مرگ و میر را تشکیل می‌دهند.

وی در پایان گفت: ۵۸ درصد فوت‌ها در بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد که در این بین آمبولانس‌ها بیشترین نقش را در جابه‌جایی مصدومان ایفا می‌کنند. در بین استان‌های کشور به نسبت جمعیت، استان تهران کمترین میزان آمار تلفات رانندگی را دارد و استان سمنان به دلیل وجود حوادث جاده‌ای دارای بیشترین میزان آمار تلفات در این حوزه است.

باید دانست که به گفته دست‌اندرکاران، محققان و کارشناسان، ایمنی و ترافیک یک موضوع تک مولفه‌ای نیست بلکه چند بخشی است. بنابراین با تکیه بر یک عامل و متغیر نه تنها به هدف نمی‌رسیم بلکه موجب غفلت و دور شدن از هدف می‌شویم.

همچنین شجاعی رئیس جامعه حمایت از معلولان از ثبت یک هزار و ۹۲۷ نفر معلول بر اثر سانحه تصادف در جامعه معلولان خبر داد و گفت: تهران و سایر شهرهای کشورمان از نظر امکانات معلول هستند.

۹ میلیون و ۸۰۰ هزار قربانی و مصدوم حوادث رانندگی در ۳۵ سال اخیر

از سوی دیگر به گفته رئیس ستاد دیه کشور، طی ۳۵ سال اخیر تاکنون ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر قربانی و مصدوم حوادث رانندگی داشته‌ایم.

جولایی، رئیس ستاد دیه کشور در مراسم روز جهانی یادآوری قربانیان ترافیک گفت: ‌تا سال ۸۲، ۳۰ هزار و ۲۰۰ راننده متخلف وارد زندان شده‌اند.  جولایی  با بیان اینکه ۵۲ هزار میلیارد تومان خسارت حوادث رانندگی در سال ۹۲ بود، گفت:‌بنابر فتوای اکثر علما انجام تخلف در رانندگی حرام است.

خسارت ۴۷۰ هزار میلیارد ریالی تصادفات به اقتصاد کشور

به گفته صاحبنظران بیش از ۷ درصد تولید ناخالص ملی رقم خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم تصادفات کشور است که بر اساس آمارها و بر‌آورد‌‌ها در سال ۹۱ از مجموع ۶۷۵۷ هزار میلیارد ریال تولید ناخالص کشور حدود ۴۷۰هزار میلیارد ریال  (۴۷هزار میلیاردتومان) خسارت به اقتصاد کشور وارد شده است.

در سال ۹۲ به ازای هر ۱۰۰ هزار  نفر جمعیت ۲۱ کشته بر جا مانده است

سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور دو شاخص مهم میزان جمعیت و تعداد وسیله نقلیه را در اندازه گیری‌های سوانح مؤثر دانست و گفت: حدود ۳۰ کشور اروپایی در خاک ایران جای می‌گیرند، به طوری که مردم ایران خیلی آسان از جنوب کشور به شمال کشور و از غرب به شرق کشور سفر می‌کنند. این در حالی است که در مقایسه‌ها علاوه بر شاخص‌های جمعیت و تعداد وسایل نقلیه باید شاخص‌های حجم سفر و وسعت را نیز در نظر گرفت.

وی با اشاره به شاخص جمعیت در آمار تلفات حوادث رانندگی خاطرنشان کرد: در سال ۸۴ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۱ کشته داشتیم که در پایان سال ۹۲ این رقم به ۲۱ کشته رسیده است که نشان از کاهش ۵۰ درصدی تلفات طی ۱۰ سال گذشته دارد.

به گفته وی طی سال‌های گذشته در یک تصادف  به ازای هر یک کشته در صحنه، دو کشته در مسیر انتقال بیمارستان بود، گرچه این روند کاهش پیدا کرده اما باید وضعیت امداد و نجات در حوادث به گونه‌ای باشد که به میانگین دنیا که همان ۲۰ درصد است، برسیم.

سوانح رانندگی عامل اصلی مرگ افراد ۱۵ تا ۲۹ ساله در جهان

دبیر‌کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی قربانیان ترافیک جاده ای، ۱۶ نوامبر ۲۰۱۴ برابر با ۲۵ آبان ماه جاری گفت: تصادفات عامل اصلی مرگ افراد ۱۵ تا ۲۹ ساله در جهان است.

در پیام بان‌کی‌مون آمده است: تصادفات جاده‌ای همچنین جان افراد جوان‌تر را نیز می‌گیرد و هر روز بیش از ۵۰۰ کودک در راه رفت و بر‌گشت از مدرسه، زمین بازی همچنین خانه خانواده و دوستانشان به دلیل تصادف جان خود را از دست می‌دهند.

وی معتقد است: همانگونه که هدف ما «ترافیک آهسته» است، در عین حال با حداکثر سرعت اقدامات جهانی را برای کاهش تصادفات جاده‌ای به پیش خواهیم برد. در این زمینه سازمان ملل متحد با شرکای خود مشغول اجرای ابتکاراتی شامل آمادگی برای برگزاری «دومین کنفرانس سطح عالی ایمنی جاده‌ای» است که به میزبانی برزیل در نوامبر ۲۰۱۵ برگزار خواهد شد.

منبع: جوان

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار