سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 48235
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » بهره برداری نادرست از دشت حاصلخیز خاوه، دشتی که با پدیده کشاورزی اجاره ای مواجه شده است
Print This Post
«دشت خاوه درمعرض خشکسالی»

دشت خاوه شهرستان دلفان بر اثربهره برداری اجاره ای با تهدید جدی مواجه شده و در صورت عدم توجه مسوولان در آینده شاهد از بین رفتن اراضی مرغوب این دشت حاصل خیز و منابع غنی آب خواهیم بود.

به گزارش سلام دلفان، شهرستان دلفان با همه ظرفیت ها و پتانسیل ها متاسفانه هنوز در ردیف مناطق توسعه یافته قرار نگرفته و برای رسیدن به جایگاه واقعی خود نیازمند توجه ویژه مسوولان استانی و کشور است.

وضعیت بیکاری در این شهرستان نگران کننده است و دلفان توسط وزارت کشور در ردیف 10 شهرستان آسیب پذیر کشور معرفی شده است.

یکی از ظرفیت های مهم در شهرستان دلفان دشت حاصلخیز و مرغوب خاوه است که عمده محصولات کشاورزی منطقه از این دشت برداشت می شود.

اما چند سالی است که این دشت حاصل خیز با موضوعی بنام کشاورزی اجاره ای در معرض تهدید جدی قرار گرفته و افراد غیربومی با اجاره آنان از کشاورزان بومی منابع آبی این دشت را در معرض تهدید جدی قرار داده اند.

کشاورزی اجاره ای پدیده و رسم نامبارکی است که علاوه در شهرستان دلفان در شهرستان های الیگودرز ، الشتر، بروجرد و خرم آباد نیز دیده شده است و افراد غیربومی و برخی سودجویان اراضی حاصلخیز را فقط با هدف سود آنی به قرق خود درآورده اند .

رعایت نکردن اصول فنی و مهندسی کشاورزی و بی توجهی به الگوی کشت توسط اجاره کنندگان ، نبود نظارت جدی ، استفاده بی رویه از آب و بکارگیری انواع کودهای شیمیایی ازعوامل مهم تهدید دشت خاوه به شمار می رود .

به اعتقاد کارشناسان در صورت ادامه این روند طولی نخواهد کشید که این دشت خاصلخیز به سرزمینی سوخته تبدیل می شود.

برخی کشاورزان دلفان نیز با اجاره دادن زمین های مرغوب خود با مبلغ کم خود برای کارگری به شهرهای بزرگ مراجعه می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان می گوید : کشاورزان مهاجر زمین های زراعی کشاورزان بومی را با قیمت پائین اجاره می کنند و با کشت محصولات آب دوست و استفاده بی رویه از آب دشت را بصورت جدی تهدید کردهاند.

به گفته فرشاد بابایی ، خشکسالی های چند سال اخیر و برداشت بی رویه آب از چاههای کشاورزی موجب خشک شدن بسیاری از چشمه ها بویژه در حاشیه دشت شده و دسترسی به آب در بسیار ی از چاههای کشاورزی به شدت افزایش یافته است.

بابایی معتقد است : کشاورزان بومی با اجاره زمین خود و کاشت برخی محصولات دچار خسارت فراوانی می شوند و کشت نامناسب موجب از بین رفتن بسیاری از املاح خاک زمین می شود و آنان می بایست چهار سال بعد چندین برابر پول دریافتی جهت بازکشت زمین به صورت قبلی هزینه کنند.

بابایی تاکید کرد : در صورت ادامه روند خشکسالی و برداشت بی رویه آب تا دوسال آینده چشمه ها و چاههای کشاورزی دشت خاوه خشک می شوند.

مدیر جهاد کشاورزی دلفان تغییر الگوی کشت و ترغیب کشاورزان را برای حل این مشکل ضروری خواند و بیان داشت : باید با بیان مضرات کاشت محصولان آبدوست و برداشت بی رویه آب کشاورزان را تشویق به کاشت محصولات جایگزین چون گندم و کلزا کنیم .

وی افزود : جهاد کشاورزی دلفان در این زمینه در نظر دارد با برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی بصورت فردی و گروهی و پخش برشور اعلامیه و جزوه کشاورزان را با اهمیت موضوع آشنا کنند .

وی برخورد با اجاره دهندگان زمین های کشاورزی را از دیگر اقدامات صیانت از دشت خاوه برشمرد و گفت : جهاد کشاورزی کلیه حمایت های خود را از کشاورز اجاره دهنده قطع خواهد کرد و با همکاری منابع تامین آب دلفان در زمینه مجوز چاه کشاورزی تجدید نظر خواهد شد.

فرماندار شهرستان دلفان نیز با ابراز نگرانی از وضعیت دشت حاصلخیز خاوه گفته بود: چند سالی است که کشت کاران غیربومی از استان های همجوار با کشت سیب زمینی و محصولات جالیزی و آبدوست منابع آبی این دشت را در معرض تهدید قرار داده اند.

علی باقری گفت : اقتصاد شهرستان دلفان بر پایه کشاورزی است اما کشاورزان این شهرستان تخصص لازم و یا حوصله کافی را برای کشت محصولات آب بر و جالیزی ندارند و آنرا به اجاره می دهند.

وی معتقد است : سرانه درآمدمردم شهرستان دلفان از متوسط استانی و کشوری کمتر است و در مورد کشاورزان نیز این وضعیت نگران کننده تر است و مشکلات مالی موجب شده که آنان اراضی خود را به کشاورزان غیربومی واگذار کنند.

 

منبع: ایرنا

 1. نویسنده دیدگاه: بی طرف
  اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۲۲

  باسلام نام نویسنده ذکر شود بهتر است

 2. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۲۲

  مسئولان عزیز و صد البته باهوش (!) از همه چیز گفتید جز علت اجاره دادن زمینها! به جای تهدید کردن کشاورز که به دلیل قیمت نازل محصولاتی مثل نخود مجبور به اجاره دادن زمین هستن برای یک بار هم شده نسبت به این معضل موضع گیری کنید با پاک کردن صورت مسئله چیزی حل نمیشه

 3. نویسنده دیدگاه: علی
  خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۱:۱۸

  سلام من یه جوان نور آبادی هستم آموزش مجانی پرورش قرچ میدم به وبلاگم به این آدرس سر بزنیدhttp://9013508.blogfa.com/

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار