سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50794
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » ۱۰۰ یتیم بی سرپرست دلفان در انتظار یاری خیرین
Print This Post
رئیس کمیته امداد دلفان خبر داد

رسول گرامی(ص): کسی که یتیمی را سرپرستی کند و عهده دار نفقه و مخارج او گردد من و او در بهشت پهلوی یکدیگر هستیم. سپس انگشت سبّابه و انگشت وسطی را پهلوی هم گذاشت و فرمود: مانند این دو که پهلوی یکدیگرهستند.

به گزارش سلام دلفان، یکی از مهمترین محاسن اخلاق سرپرستی ایتام و تفقّد و محبّت نسبت به آنان است. از این رو پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ که پیام آور رحمت و رحمهللعالمین است و خود نیز طعم تلخ یتیمی را چشیده نسبت به این موضوع شدیداً توصیه کرده و با بیانات مختلف در مناسبتهای گوناگون مسلمانان را در تکریم یتیمان ترغیب و تشویق فرموده و مردم را به سرپرستی آنها امر کرده و خود نیز عملاً عهده دار نگهداری و سرپرستی از یتیمان بوده است.

در قرآن مجید درباره ایتام آیات متعددی دیده می شود که در پاره ای از آیات، بی اعتنایی به یتیمان را علامت کفر و نفاق می شمارد و می فرماید:
«أَ رَأَیْتَ الَّذِی یُکَذِّبُ بِالدِّینِ فَذلِکَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ»[۱]
آیا دیدی آن را که دین و روز قیامت را دروغ می پندارد، پس او کسی است که یتیم را از خود می راند.

رسول گرامی ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ فرمود:
« من کفَّل یتیماً و نفقته کنت أنا و هو فی الجنَّه کهاتین و قرن بین اصبعیه المسبّحه و الوسطی.»[۵]
کسی که یتیمی را سرپرستی کند و عهده دار نفقه و مخارج او گردد من و او در بهشت پهلوی یکدیگر هستیم. سپس انگشت سبّابه و انگشت وسطی را پهلوی هم گذاشت و فرمود: مانند این دو که پهلوی یکدیگرهستند.

در این زمینه مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان دلفان گفت : ۱۰۰ یتیم بدون حامی در این شهرستان وجود دارد که نیازمند توجه خیران نیک اندیش است .
غلام دادور افزود: تعداد ۹۶۱یتیم زیرپوشش کمیته امدادامام (ره) در شهرستان دلفان زیر پوشش این نهاد قرار دارند و از خدمات حمایتی استفاده می کنند .

به گفته وی ، این تعداد یتیم مورد حمایت هزار و ۲۰۷ حامی قرار گرفته اند که ماهانه مبالغی به عنوان مساعدت مالی به حساب آنان واریز می شود .

وی بیان داشت : حامیان شهرستان دلفان در یک سال گذشته پنج میلیارد و ۹۳۸ میلیون ریال بصورت نقدی و ۶۹۰ میلیون ریال بصورت کالا و مواد غذایی مساعدت کرده اند .

وی ،با بیان این که کفالت و اکرام ایتام و افراد بی سرپرست همواره مورد تاکید دین مبین اسلام بوده است، اظهار داشت: اکرام یتیم موجب دوستی خداوند، آسایش در دنیا و آخرت، بازدارندگی از کبر و غرور و دوری از محنت می شود.

با توجه با آنچه گفته شد ذکر این نکته لازم است که در فرهنگ اسلام بهترین وسیله برای رفع کمبودهای یتیمان آن است که کودکان یتیم جزء عائله انسان قرار گیرند بطوریکه خود را در ردیف اعضای خانواده و فرزندان آنان به شمار آورند و مساعدتها و کمکها نسبت به آنان باید بقدری محترمانه و شرافتمندانه انجام شود تا آنها با سربلندی و سرافرازی زندگی کرده و هیچگاه خود را حقیر و بیچاره و بینوا احساس نکنند.
بنابراین، یتیم نوازی در صورتی مفید فایده است که برخورد با آنها توأم با رعایت جمیع جهات مادّی و معنوی و عاطفی بوده باشد و در غیر این صورت ممکن است نتایج ناگواری به بار آورد و آنها را دچار عقده و کینه سازد.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار