سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 13040
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » گلایه مخترع دلفانی از عدم توجه مسئولان/ با شعار نمی توان به مخترعان دلگرمی داد
Print This Post

یک مخترع دلفانی که موفق به ساخت وسیله نقلیه شیب رو با کاربری نظامی شده است از کم توجهی مسئولان به مخترعان گلایه کرد.

به گزارشسلام دلفان به نقل از مهر، شاه مراد بخشیان یکی از مخترعین شهرستان دلفان است که هم اکنون شغل معلمی را برگزیده و در آموزش و پرورش مشغول به تدریس است.

این مخترع دلفانی در گفتگو با خبرنگار مهر در دلفان با معرفی اختراعات خود از مسئولان استان لرستان به سبب عدم توجه آنان به مخترعان و نوآوران شهرستانی گلایه دارد و می گوید: مشکلات مالی و عدم توجه مسئولان استانی موجب شده که انگیزه ای برای ادامه فعالیت های جدید خود نداشته باشم.

شاه مراد بخشیان که متولد ۱۳۵۰ روستای چغاسلمان نورعلی شهرستان دلفان است دوران ابتدایی و راهنمایی و متوسطه را در مدارس نورآباد گذرانده و در سال ۷۱ در کنکور شرکت و با قبولی در تربیت معلم، شغل معلمی را برگزیده و با پایان تحصیلات به عنوان معلم در روستاهای محروم و سخت گذر کاکاوند مشغول تدریس است.

این مخترع دلفانی چند ماه گذشته موفق به ساخت وسیله نقلیه شیب رو با کاربری نظامی شده بود که مورد استقبال صنایع دفاع کشور نیز قرار گرفت انگیزه و هدف خود را از ساخت این وسیله و دیگر نوآوریهای خود چنین بیان می کند: انگیزه و هدف اصلی ام علاوه بر به فعلیت رساندن نظر و ایده ام، خدمت و کمک به اهداف برنامه های صنعتی و دفاعی کشورم بود تا بتوانم خدمتی هرچند کوچک برای ایران عزیز انجام دهم.

وی با اشاره به اینکه این اختراع در مناطق تپه ماهوری بدون جاده نیز به راحتی حرکت می کند اظهار داشت: این وسیله نقلیه در موانع زمین و دست اندازها و جوی ها و… با توجه به دو محور الاکلنگی انعطاف لازم را دارد و با توجه به تغییر زاویه چرخ ها حرکت آن تا جایی که به اصطلاح فنی Wheel Travel و … اجازه دهد حرکتی امکان پذیر دارد و با توجه به برآوردها بستگی به قدرت موتور می تواند در شیب تا ۴۰ درجه حرکت کند.

شاهمراد بخشیان با اشاره به اینکه این وسیله کاربرد غیرنظامی هم دارد افزود: با این اختراع می توان از آن به عنوان یک وسیله نقلیه حمل بار، سلاح، نفربر و یا امدادی استفاده کرد.

وی در پاسخ به این سوال که مشکلات و موانع شما برای این نوآوری چه بود افزود: در اجرای این طرح با مشکلات زیادی روبرو شدم به خیلی ازشهرها مسافرت کردم، هزینه های زیادی را متحمل شدم. به هر مسئولی هم که مراجعه می کردم متاسفانه، منظور و مفهوم کار مرا متوجه نمی شدند.

وی ادامه داد: بعد از دو سال با سختی و مشکلات فراوان طرح اولیه آن را آماده کردم و نامه ای را به یکی از معاونت های وزارت دفاع نوشتم که بعد از مدت کوتاهی از اداره نخبگان وزارت خانه با من تماس گرفتند و خواستار ارائه طرح شدند که پس از آن طرح و نقشه آن را به مهندسان و کارشناسان مربوطه، ارائه دادم و آنان طرح را تائید و به قسمت خودرویی شرکت صاصد ارجاع دادند.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر وزارت دفاع، شرکت های بزرگی از جمله در اصفهان و تبریز با من تماس گرفتند و خواستار همکاری شده اند، افزود: در بهار سال ۹۰ هم از سوی دفتر فدارسیون بین المللی مخترعین IFIA و سازمان مالکیتهای فکری ملل متحد در کشور برای شرکت در جشنواره ای در کشور سویس دعوت شدم که به علت مشکلات کاری و عدم همکاری مسئولان وقت نتوانستیم در آن جشنواره شرکت کنم.

وی با انتقاد از عدم توجه مسئولان استان و شهرستان در خصوص اعزام وی به کشور سوئیس گفت: در آن زمان هیچ مسئولی در استان و شهرستان از من حمایت نکرد و حتی از تشویق من دریغ ورزیدند تا با دلگرمی به کار خود ادامه دهم. اگر مسئولان حمایت می کردند می توانستم کار را با مشکلات و هزینه های کمتری انجام دهم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای اختراع های جدید دارید؟ اظهار داشت: قفل ضد سرقت ساختمانی، جاروی مکانیکی شهری و … از جمله طرح های در دست اقدام است که اگر خدا یاری کند و امکانات آن نیز فراهم  شود آنهارا اجرایی خواهم کرد.

وی افزود: نمونه آزمایشی قفل ساختمانی آماده شده است. درب های ضد سرقت خارجی و حتی داخلی خیلی گران هستند و نصب آنها نیز سخت است، اما این قفل علاوه بر اینکه هزینه آن یک سوم مشابه خارجی است به راحتی هم نصب می شود.

وی  بیان اینکه شعار تنها نمی تواند دلگرمی به مخترع بدهد بلکه باید از آنان حمایت عملی کرد از مسئولین استان لرستان خواست ضمن حمایت از مخترعان و طرح های علمی آنها، پیگیر حل مشکلات آنان باشند تا نوآوران با دلگرمی و امید به کار خود ادامه دهند.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار