سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50794
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » 100 یتیم بی سرپرست دلفان در انتظار یاری خیرین
Print This Post
رئیس کمیته امداد دلفان خبر داد

رسول گرامی(ص): کسی که یتیمی را سرپرستی کند و عهده دار نفقه و مخارج او گردد من و او در بهشت پهلوی یکدیگر هستیم. سپس انگشت سبّابه و انگشت وسطی را پهلوی هم گذاشت و فرمود: مانند این دو که پهلوی یکدیگرهستند.

به گزارش سلام دلفان، یکی از مهمترین محاسن اخلاق سرپرستی ایتام و تفقّد و محبّت نسبت به آنان است. از این رو پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ که پیام آور رحمت و رحمةللعالمین است و خود نیز طعم تلخ یتیمی را چشیده نسبت به این موضوع شدیداً توصیه کرده و با بیانات مختلف در مناسبتهای گوناگون مسلمانان را در تکریم یتیمان ترغیب و تشویق فرموده و مردم را به سرپرستی آنها امر کرده و خود نیز عملاً عهده دار نگهداری و سرپرستی از یتیمان بوده است.

در قرآن مجید درباره ایتام آیات متعددی دیده می شود که در پاره ای از آیات، بی اعتنایی به یتیمان را علامت کفر و نفاق می شمارد و می فرماید:
«أَ رَأَیْتَ الَّذِی یُکَذِّبُ بِالدِّینِ فَذلِکَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ»[1]
آیا دیدی آن را که دین و روز قیامت را دروغ می پندارد، پس او کسی است که یتیم را از خود می راند.

رسول گرامی ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ فرمود:
« من کفَّل یتیماً و نفقته کنت أنا و هو فی الجنَّة کهاتین و قرن بین اصبعیه المسبّحة و الوسطی.»[5]
کسی که یتیمی را سرپرستی کند و عهده دار نفقه و مخارج او گردد من و او در بهشت پهلوی یکدیگر هستیم. سپس انگشت سبّابه و انگشت وسطی را پهلوی هم گذاشت و فرمود: مانند این دو که پهلوی یکدیگرهستند.

در این زمینه مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان دلفان گفت : 100 یتیم بدون حامی در این شهرستان وجود دارد که نیازمند توجه خیران نیک اندیش است .
غلام دادور افزود: تعداد 961یتیم زیرپوشش کمیته امدادامام (ره) در شهرستان دلفان زیر پوشش این نهاد قرار دارند و از خدمات حمایتی استفاده می کنند .

به گفته وی ، این تعداد یتیم مورد حمایت هزار و 207 حامی قرار گرفته اند که ماهانه مبالغی به عنوان مساعدت مالی به حساب آنان واریز می شود .

وی بیان داشت : حامیان شهرستان دلفان در یک سال گذشته پنج میلیارد و 938 میلیون ریال بصورت نقدی و 690 میلیون ریال بصورت کالا و مواد غذایی مساعدت کرده اند .

وی ،با بیان این که کفالت و اکرام ایتام و افراد بی سرپرست همواره مورد تاکید دین مبین اسلام بوده است، اظهار داشت: اکرام یتیم موجب دوستی خداوند، آسایش در دنیا و آخرت، بازدارندگی از کبر و غرور و دوری از محنت می شود.

با توجه با آنچه گفته شد ذكر این نكته لازم است كه در فرهنگ اسلام بهترین وسیله برای رفع كمبودهای یتیمان آن است كه كودكان یتیم جزء عائله انسان قرار گیرند بطوریكه خود را در ردیف اعضای خانواده و فرزندان آنان به شمار آورند و مساعدتها و كمكها نسبت به آنان باید بقدری محترمانه و شرافتمندانه انجام شود تا آنها با سربلندی و سرافرازی زندگی كرده و هیچگاه خود را حقیر و بیچاره و بینوا احساس نكنند.
بنابراین، یتیم نوازی در صورتی مفید فایده است كه برخورد با آنها توأم با رعایت جمیع جهات مادّی و معنوی و عاطفی بوده باشد و در غیر این صورت ممكن است نتایج ناگواری به بار آورد و آنها را دچار عقده و كینه سازد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار